Przejdź do treści
Przejdź do stopki

PiS i PO negatywnie o KRRiT

Treść

Największe kluby poselskie - Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, negatywnie oceniają działalność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2010 roku. Sprawozdanie w tej sprawie wygłosił wczoraj w Sejmie jej przewodniczący - Jan Dworak. Posłowie opozycji podkreślali w swoich wystąpieniach, że PO zamierzająca je odrzucić dąży do przejęcia całkowitej kontroli nad Radą.
Dworak zaprezentował w Sejmie szereg zadań, jakie miała do wykonania Rada. Za najważniejsze z nich uznał wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej. Stwierdził, że jest to wielki projekt, m.in. "o wymiarze cywilizacyjnym", który jest w trakcie realizacji. Jego zakończenie przewiduje za kilka lat. Do jednego z poważniejszych problemów zaliczył natomiast znaczny spadek przychodów reklamowych w mediach publicznych, "czego nie są w stanie nadrobić nawet zwiększone wpływy z abonamentu". Wyraził w związku z tym nadzieję na współpracę z rządem i Sejmem w tej kwestii, "bo wymaga to politycznego konsensusu".
Poseł Andrzej Halicki (PO) rekomendował natomiast projekt uchwały sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, by odrzucić sprawozdanie KRRiT. Poseł Wiesław Suchowiejko (PO) przyznał, że jego klub parlamentarny będzie głosował za tym wnioskiem. Wytknął m.in. zadziwiające różnice w podawanych danych na temat kosztów pełnienia tzw. misji w 2010 r. w TVP. Zaznaczył, że KRRiT wyliczyła je na ponad 1 mld 600 mln zł, natomiast zarząd telewizji publicznej - poniżej 1 mld złotych.
Również klub PiS zagłosuje za wnioskiem komisji o odrzucenie sprawozdania. Posłanka Elżbieta Kruk (PiS) przypomniała jednak w Sejmie, że PO i PSL chcą tego dokonać mimo, że kilka miesięcy temu powołały Radę "przy udziale SLD pod hasłem odpolitycznienia mediów". - Czego tak naprawdę chce PO, odrzucając sprawozdanie KRRiT? Oczywiście, wciąż możliwe jest, że skończy się to zamieszaniem, które ma zdyscyplinować ludzi związanych z SLD w KRRiT, żeby nie sprzeciwiali się woli szanownego pana premiera Donalda Tuska. Wymiana jednej osoby wystarczy, by PO przejęła nad nią kontrolę - podsumowała Kruk.
Sprawozdanie Rady odrzucił już Senat. Jeżeli uczyni to również izba niższa, pozostaje jeszcze decyzja prezydenta Bronisława Komorowskiego. Gdyby i on odrzucił sprawozdanie, KRRiT zostanie rozwiązana i trzeba będzie przeprowadzić nowe wybory. Obecny jej skład został powołany w sierpniu 2010 roku. Jest to pięć osób: Jan Dworak, przewodniczący, Witold Graboś, wiceprzewodniczący, Krzysztof Luft, Sławomir Rogowski i Stefan Pastuszka.
JAC
Nasz Dziennik 2011-06-29

Autor: jc