Przejdź do treści
Przejdź do stopki

PiS gotuje się do rządzenia

Treść

Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do przejęcia władzy i ogłosiło powstanie, zapowiadanego już kilka miesięcy temu, Zespołu Pracy Państwowej. W zamyśle prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Zespół ma zadbać, aby w chwili wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów partia była w stu procentach przygotowana do przejęcia steru rządu, mając już gotowe do przyjęcia projekty ustaw bądź przynajmniej założenia do ustaw.
Zespół Pracy Państwowej podzielony został na szersze zakresem działania grupy niż obecnie funkcjonujące w rządzie resorty. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński poinformował wręcz, że Zespół "przełamuje groźne dla polskiego życia publicznego podziały resortowe". - Chcemy być pierwszą ekipą, która będzie naprawdę w stu procentach przygotowana do rządzenia. Szuflady mają być pełne, całkowicie pełne w przeciwieństwie do tych wszystkich, które były dotychczas. To znaczy mają być przygotowywane projekty ustaw albo co najmniej bardzo konkretne założenia do tych projektów - zapowiedział Jarosław Kaczyński. Funkcje kierownicze w zespole pełnić będzie osiem osób, czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Za zmiany ustrojowe państwa i zmiany prawa odpowiedzialny będzie obecny szef klubu PiS, a w rządzie Jarosława Kaczyńskiego wicepremier, Przemysław Gosiewski. Za finanse i Skarb Państwa - była przewodnicząca, a obecnie wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych Aleksandra Natalli-Świat, za gospodarkę - była minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. Kwestie społeczne i ochrona zdrowia mają leżeć, niestety, w kompetencjach byłej minister pracy i polityki społecznej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, rolnictwo i ochrona środowiska
- byłego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Nauką, kulturą i edukacją zajmie się poseł prof. Ryszard Terlecki, polityką zagraniczną i obroną narodową - europoseł prof. Ryszard Legutko. Bardzo szeroką "działkę" otrzymał Zbigniew Ziobro, który odpowiedzialny będzie za wymiar sprawiedliwości, sprawy wewnętrzne i służby specjalne.
W ramach Zespołu mają trwać prace nad rozwiązaniami ucieleśniającymi program PiS. Aleksandra Natalli-Świat zapowiedziała, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza zadbać m.in. o stabilne finanse publiczne i zachowanie kontroli państwa nad strategicznymi dla kraju przedsiębiorstwami, zwłaszcza w branży energetycznej. Gęsicka poinformowała m.in. o działaniach na rzecz wystąpienia do Komisji Europejskiej o uchylenie do 2015 roku przepisów z zakresu ochrony środowiska, które blokują inwestycje w naszym kraju.
Joanna Kluzik-Rostkowska planuje powrót do pakietu Zbigniewa Religi, m.in. prace nad podniesieniem składki na ubezpieczenie zdrowotne i ujednoliceniem systemu właścicielskiego szpitali.
Krzysztof Jurgiel poinformował, że priorytetem w dziedzinie rolnictwa będzie zapewnienie w czasie naszej prezydencji w Unii Europejskiej wyrównania dopłat dla naszych rolników, a także uczynienie Polski krajem wolnym od żywności modyfikowanej genetycznie. Przemysław Gosiewski chce pracować m.in. nad przejrzystymi zasadami przygotowania ustaw przez rząd i Sejm, wprowadzeniem odpowiedzialności posłów za poprawki przygotowane na posiedzeniach sejmowych komisji. Zapowiedział również nową ustawę lobbingową, która pozwolić ma na skuteczną walkę z nielegalnym lobbingiem. Ryszard Terlecki poinformował o pracach m.in. na rzecz likwidacji gimnazjów i przywrócenia czwartej klasy liceum. Chce również zapewnienia studentom możliwości bezpłatnego studiowania trzech kierunków. Ryszard Legutko zapowiedział m.in., że polityka europejska powróci z MSZ do premiera, informując o zamiarze odwrócenia reformy przenoszącej Urząd Komitetu Integracji Europejskiej pod skrzydła resortu spraw zagranicznych. Zbigniew Ziobro obiecał prace nad przyspieszeniem postępowań przed sądami. Zapowiedział kontynuację zapoczątkowanego przez rząd PiS programu modernizacji policji. Jarosław Kaczyński poinformował, że zaprezentowany Zespół nie jest przyszłym rządem. - To nie jest gabinet cieni, natomiast jest tak, że Zespół Pracy Państwowej to jest także instytucja, której zadaniem jest przygotowanie zintegrowanego zespołu przyszłych ministrów, wiceministrów i wojewodów - wyjaśniał. Nie zapadła też decyzja, czy wymienione wyżej osoby zostaną przyszłymi ministrami. - Wyniki pracy tego zespołu, inwencja, pracowitość podejmowana przez ten Zespół podczas różnych przedsięwzięć będzie jednym z kryteriów. Ale zależy nam na tym, aby ten Zespół był również zintegrowany wokół programu - dodał prezes PiS. Jarosław Kaczyński nie chciał jednak podać nazwisk ekspertów, którzy będą wspierać Zespół Prawa i Sprawiedliwości w przygotowywaniu projektów ustaw. Powołując się na kazus Marka Migalskiego, który po ujawnieniu zamiaru współpracy z Prawem i Sprawiedliwością miał problemy ze swoją habilitacją, dał do zrozumienia, że w przypadku ich ujawnienia ekspertów mogłyby czekać szykany ze strony rządzącej Platformy.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-11-23

Autor: wa