Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pielgrzymka na Giewont - w 105 rocznicę postawienia krzyża

Treść

Dziś odbywa się uroczysta, rocznicowa pielgrzymka na Giewont - masyw w Tatrach Zachodnich o wysokości 1.894 metry. W stronę Herbacianej Przełęczy pod Giewontem podąża kilka tysięcy pielgrzymów - Kaszubów, Górali i Ślązaków. Kaszubi przyszli do Zakopanego pieszo z Helu - pokonali prawie tysiąc kilometrów. A rano z Krupówek ruszyli w stronę Giewontu.
Dzisiejsza pielgrzymka zorganizowana została z okazji 105 rocznicy postawienia Krzyża na Giewoncie. Górale na własnych plecach wnosili na szczyt elementy żelaznego krzyża oraz cement i wodę na fundamenty. Od 1997 roku kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą pod Wielką
Krokwią w herbie Zakopanego znajduje się wizerunek krzyża na Giewoncie i skrzyżowane klucze św. Piotra.

105-lat temu zakopiańscy parafianie pod przewodnictwem swojego proboszcza księdza Kazimierza Kaszelewskiego postawili na Giewoncie żelazny krzyż. Górale na własnych plecach wnosili na szczyt elementy konstrukcyjne krzyża.
Znaczenie krzyża na Giewoncie podkreślił w 1997 roku Jan Paweł II podczas Mszy świętej pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Ojciec Święty powiedział wtedy: "Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę od Tatr aż do Bałtyku i ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda! - "W górę serca!". Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda - "W górę serca!"
IAR

"Polskie Radio" 2006-08-20

Autor: wa