Przejdź do treści
Przejdź do stopki

PESEL samorządowy

Treść

Na temat realizacji projektu PESEL 2 dyskutowano podczas posiedzenia Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W ciągu najbliższego tygodnia zostanie ogłoszony pierwszy przetarg - zapowiedział Piotr Piętak, podsekretarz stanu w MSWiA. Podkreślił, że kwestią podstawową w pracach nad projektem są konsultacje z samorządami.

Aby projekt został zrealizowany, na przełomie września i października muszą być ogłoszone przynajmniej trzy przetargi. Prace nad projektem trwają. Resort konsultował go z około 40 przedsiębiorcami. Końca dobiegają też prace nad podstawowym dokumentem, który obecnie znajduje się w konsultacjach wewnętrznych ministerstwa. W najbliższym czasie zostanie przesłany m.in. do Rady Informatyzacji. Dokument będzie aktualizowany i zatwierdzany przez ministra właściwego ds. informatyzacji.

Piętak podkreślił, iż PESEL2 zmieni funkcjonowanie administracji, a konsultacje z samorządami w tym zakresie są kwestią podstawową. Jego zdaniem nie powinny mieć miejsca sytuacje, kiedy narzucane są rozwiązania centralne bez konsultacji z samorządami. "Wykluczam to z bardzo prostej przyczyny: dotychczasowe duże projekty rządowe kończyły się dużymi kłopotami, natomiast projekty samorządowe są wzorcowe. Dlatego uważam, że to my powinniśmy się uczyć od samorządów realizacji projektów, samorządy natomiast powinny brać pod uwagę problemy legislacyjne, organizacyjne" - powiedział. Zapowiedział, że do Rady Konsultacyjnej przy Komitecie Sterującym będą zaproszeni przedstawiciele samorządów. "To samorządy mają główny, decydujący głos w ramach reformy PESEL" - podkreślił.

Grzegorz Bliźniuk, podsekretarz stanu w MSWiA powiedział, że jeżeli uda się doprowadzić do sytuacji, kiedy obywatel w kontaktach z urzędem będzie musiał posługiwać sie jedynie numerem PESEL, a podmioty prowadzące działalność gospodarczą tylko numerem NIP, to będzie oznaczało, iż w zakresie informatyzacji w kraju wszystko się uporządkowało. "Będzie to miarą sukcesu" - zaznaczył. "Cieszy mnie, że koleracja systemu PESEL2 i E-deklaracje idzie w tym kierunku" - dodał. Podkreślił też, że od stycznia będzie również funkcjonować system E-KRS, gdzie Krajowy Rejestr Sądowy będzie jego wewnętrzną częścią, a na zewnątrz będzie korelował z NIP-em.

Bliźniuk poinformował też, że przygotowana została lista niezbędnych zmian polskiego prawa, dzięki którym będzie można usprawnić administarcję. Lista obejmuje około 60 ustaw i rozporządzeń. Zostanie przedstawiona na przełomie lipca i sierpnia, a we wrześniu minister właściwy ds. informatyzacji będzie mógł zdefiniować zadania dla pozostałych ministrów w zakresie niezbędnych zmian prawa. "Jeżeli tego kompleksowo nie przeprowadzimy, to będzie można zapomnieć, że te systemy informatyczne będą mogły skutecznie funkcjonować" - powiedział. Pierwszy krok w tym zakresie, który jest już w trakcie realizacji, to paszporty biometryczne. Kolejne ważne (i popierane przez samorządowców uczestniczących w spotkaniu) zmiany będą dotyczyły Kodeksu Postępowania Administracyjnego i wprowadzenia w nim tzw. podejścia procesowego. W pracach nad tymi zmianami będą uczestniczyć przedstawiciele samorządów.

Anna Stradowska

www.samorzad.pap.com.pl

Informacja z serwisu www.iap.pl

Autor: wa