Patrol pierwszej pomocy
Treść
Cztery defibrylatory otrzymała małopolska policja od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dostaną je funkcjonariusze z jednostek wodnych i drogowych, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie dotyczące wykorzystania sprzętu i udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków.
Wczoraj kurs zakończyło 30 policjantów. Uczestniczyli w zajęciach z zakresu ratownictwa medycznego i uczyli się obsługi defibrylatorów - urządzeń ratujących życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. - W zajęciach uczestniczyli policjanci z komisariatu wodnego i autostradowego oraz oddziału prewencji, a więc z jednostek, których policjanci mają najczęściej do czynienia z udzielaniem pierwszej pomocy i ratowaniem życia - mówi Katarzyna Padło z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. - Często to właśnie od ich fachowości, umiejętności oraz posiadanego sprzętu ratunkowego zależy życie ofiary wypadku czy niedoszłego samobójcy.
We wtorek takie szkolenie przeszło 12 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. To właśnie za sprawą tamtejszych funkcjonariuszy sprzęt trafił do Małopolski. 26 maja tego roku podczas spływu na Dunajcu wywrócił się jeden z kajaków i 2 kobiety zaczęły tonąć. Wezwani na miejsce policjanci wskoczyli do rzeki i uratowali jedną z nich.
Jerzy Owsiak, twórca WOŚP, który przeczytał informację na ten temat, osobiście przekazał na ręce nadinspektora Andrzeja Woźniaka, komendanta małopolskiej policji, cztery defibrylatory oraz specjalne torby pierwszej pomocy, wyposażone w medykamenty wykorzystywane przy ratowaniu życia.
(MADE)
"Dziennik Polski" 2005-06-16
Autor: ab