Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Patriotyczne skojarzenia

Fot. Anna kaczmarz

Treść

Od historii do współczesności

"Ojczyznę kochać trzeba i szanować, nie deptać flagi i nie pluć na godło, należy też w coś wierzyć i ufać, ojczyznę kochać i nie pluć na godło..." - to fragment utworu "Wychowanie" zespołu T.Love, który w swoim przedstawieniu wykorzystali uczniowie Gimnazjum nr 3 z Krakowa. Mieli do tego okazję podczas wczorajszego finału III Przeglądu Twórczości Patriotycznej Młodzieży Województwa Małopolskiego.



Impreza odbyła się w krakowskim teatrze "Groteska". Zaprezentowały się podczas niej wyróżnione szkolne zespoły - wyłonione spośród około czterdziestu - w pięciu lokalnych eliminacjach. Tematyka przedstawień obejmowała inscenizacje dotyczące obchodów świąt narodowych: 3 Maja, 11 Listopada, jak również poświęcone patronom szkół i lokalnej tradycji. Niektóre prezentacje w repertuarze nie tylko odnosiły się do historii i przypominały patriotyczne pieśni. W przypadku inscenizacji "Listopadowe skojarzenia" w wykonaniu Gimnazjum nr 3 z Krakowa młodzież podkreślała też patriotyzm w dzisiejszych czasach i sięgała przy tym do piosenek zespołów T.Love oraz Kult.

- Każda epoka ma swoje spojrzenie na patriotyzm. Dla mnie jest on czynieniem dobra, przestrzeganiem prawa, tworzeniem kultury. Za patriotyzm można też uznać chodzenie do wyborów i wybieranie zgodnie z własnym sumieniem - mówił 15-letni Piotr Sobczyk z Gimnazjum nr 3.

Wiele braw otrzymała inscenizacja "Kilka ważnych słów" w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale, którzy do prezentacji muzycznej dołączyli część wizualną w formie zdjęć przedstawiających historię naszego kraju. Młodzież ze Skały często sięgała też do nauki Jana Pawła II.

Niektóre przedstawienia były pełne akcji, jak w przypadku występu Gimnazjum nr 2 z Nowego Targu, którego uczniowie w przedstawieniu "Droga do niepodległości" opowiadali o historii m.in. poprzez sceny wojenne. Aktorzy mieli więc na sobie odpowiednie mundury. Wykorzystano też atrapy broni.

We wczorajszym przeglądzie zaprezentowały się także: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Iwanowicach, SP nr 66 z Krakowa, SP i Gimnazjum w Skomielnej Białej, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Kętach, SP z Rudki, Gimnazjum z Jabłonki, SP z Babic, SP nr 2 z Ptaszkowej, Publiczne Gimnazjum z Pleśnej, SP z Sędziszowej.

Podczas finałowej gali wręczono również nagrody w konkursach plastycznym i literackim, zorganizowanych w ramach III Przeglądu Twórczości Patriotycznej Młodzieży.

Na konkurs plastyczny wpłynęło 256 prac. W kategorii szkół podstawowych I nagrodę otrzymali: Jan Skawiński i Karolina Kos, II - Justyna Czyszczoń i Wojciech Nakielny, III - Natalia Szczepanowska. Wśród gimnazjalistów wyróżniono Jagodę Waligórską. W przypadku licealistów I nagroda przypadła Justynie Gromek, a wyróżnienia otrzymali Mateusz Kosiór i Jolanta Przęczek.

Na konkurs literacki nadesłano 68 prac. W kategorii gimnazjów I nagrodę odebrała Domnika Sroka, II - Patrycja Sobczak, III - Karolina Saganiak oraz Urszula Mucharska. Wyróżnieni zostali Tomasz Pełka, Klaudia Pałka i Joanna Król. W kategorii liceów nagród nie przyznano.

Głównym organizatorem przeglądu i konkursów było Małopolskie Centrum Edukacji "MEC" oraz Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie.
(TYM), "Dziennik Polski" 2007-06-19

Autor: ea