Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Papieski dar dla pielgrzymów

Treść

(FOT. M. BORAWSKI)

Wierni uczestniczący w rozpoczynającej się dziś pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, także za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam, będą mogli otrzymać błogosławieństwo Ojca Świętego wraz z odpustem zupełnym. Stolica Apostolska wydała dekret mówiący o odpuście specjalnie dla uczestników niedzielnej Mszy św. dla Rodziny Radia Maryja.

Wydaje się, że jest to pierwsze tego rodzaju błogosławieństwo połączone z odpustem zupełnym dla Kościoła w Polsce w czasie pontyfikatu Papieża Franciszka. Jest ono też znakiem docenienia środków społecznego przekazu w dziele ewangelizacji, ponieważ odpust zupełny mogą uzyskać także ci, którzy będą łączyć się z Jasną Górą duchowo dzięki transmisji.

„Penitencjaria Apostolska, władzą udzieloną w sposób szczególny w Chrystusie Panu Naszym Ojcu Świętemu Franciszkowi, z Bożej Opatrzności papieżowi, Ekscelencji Najczcigodniejszemu Arcybiskupowi Zygmuntowi Zimowskiemu, Biskupowi Emerytowi Radomskiemu, Przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, łaskawie pozwala, aby na zakończenie Mszy Świętej udzielił błogosławieństwa papieskiego połączonego z odpustem zupełnym biskupom, kapłanom, diakonom, osobom życia konsekrowanego i katolikom świeckim przybyłym na pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja, które jest prowadzone w Toruniu przez Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela, do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego)” – czytamy w dekrecie Ojca Świętego podpisanym przez ks. kard. Mauro Piacenzę, penitencjariusza większego Stolicy Apostolskiej. Ten dar nie został ograniczony jedynie do tych, którzy obecni będą w niedzielę na Jasnej Górze na Eucharystii o godz. 11.00. „Wierni, którzy przyjmą pobożnie błogosławieństwo papieskie, lecz ze zrozumiałych powodów nie mogą uczestniczyć fizycznie w świętych obrzędach, ale łączą się z nimi duchowo przez telewizję lub radio, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami” – głosi dokument. Trzeba przypomnieć, że odpust jest darowaniem przez Pana Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Można go ofiarować za siebie albo za zmarłych.

– Najważniejsza dla wszystkich pielgrzymów Rodziny Radia Maryja będzie sprawa więzi eucharystycznej. Dziękować będziemy Bogu za łaski, które otrzymujemy, a szczególnie za kanonizację Jana Pawła II. To wszystko jest tym bardziej zobowiązujące, że z tym dziękczynieniem związany został dar odpustu zupełnego udzielony przez Ojca Świętego Franciszka – podkreśla ks. abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Zauważa, że poprzez rozszerzenie łaski odpustu na tych, którzy nie będą mogli przybyć na Jasną Górę, ale łączyć się będą za pośrednictwem radia i telewizji, dobra nadprzyrodzone, duchowe będą mogły stać się udziałem chorych, cierpiących, tych, którzy musieli z różnych przyczyn zostać w domach.

W tym roku na Jasnej Górze Rodzina Radia Maryja spotyka się pod hasłem „Ze świętym Janem Pawłem II odnawiajmy oblicze ziemi, tej ziemi”. – Przychodzimy do naszej najlepszej Matki, by słuchać Jej, prosić Ją i stawać się coraz bardziej Jej współpracownikami, ewangelicznymi siewcami dla ratowania dusz ludzkich w naszej Ojczyźnie i na całym świecie – podkreśla o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

Modlitwa Rodziny Radia Maryja będzie dziękczynieniem za kanonizację św. Jana Pawła II i jak co roku za Bożą opiekę nad katolickimi mediami. Będzie także miała wymiar wynagradzający za brak szacunku wobec ludzkiego życia. Pielgrzymi polecać też będą Bogu lekarzy, którzy bronią swojego prawa do kierowania się w zawodzie sumieniem ukształtowanym przez Ewangelię. Ukaranie profesora Bogdana Chazana za odmowę zabicia w łonie matki chorego dziecka pokazuje, jak ważne jest wsparcie ze strony wszystkich wierzących pracowników służby zdrowia. Podkreśla to o. Benedykt Mądrzejewski CSsR, kapelan w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Rydygiera w Toruniu. – Profesor Chazan wykazał się wielką odwagą, dał piękne świadectwo wiary. Swoją postawą dodał odwagi lekarzom i służbie zdrowia, pokazał, że tak właśnie trzeba postępować mimo szykan, mimo prześladowań – zwraca uwagę.

Katarzyna Cegielska
Nasz Dziennik, 12 lipca 2014

Autor: mj