Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pamięci polskich sybiraków

Treść

70. rocznica sowieckiej agresji na Polskę stała się okazją do szczególnego uczczenia setek tysięcy sybiraków, którzy na przestrzeni wieków doświadczyli tragicznego losu zesłańca. W Dniu Sybiraka odsłonięto w Krakowie tablicę memoratywną w hołdzie zesłańcom Sybiru - ofiarom Golgoty Wschodu. Aktu jej poświęcenia w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców podwawelskiego grodu dokonał ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

- Podjęta przez nas, sybiraków, którzy mieli szczęście przeżyć zesłanie, idea uczczenia pamięci zesłańców Sybiru obejmuje wszystkich walczących o niepodległość Polski. Począwszy od zesłanych w XVIII wieku konfederatów barskich, skazanych na katorgę uczestników Powstania Listopadowego i Styczniowego, poprzez liczne indywidualne i ciągłe skazania na zsyłkę w czasie zaborów, aż do okresu II wojny światowej i wielu lat po jej zakończeniu. Wszystkich, których prochy pozostały tam na zawsze - mówiła podczas uroczystości Zofia Ciesielska, wiceprezes zarządu oddziału Związku Sybiraków w Krakowie, a zarazem przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, który przyczynił się do powstania tablicy pamiątkowej ufundowanej przez członków tego oddziału. Krakowski oddział Związku Sybiraków od dłuższego czasu starał się o godne upamiętnienie zesłańców Sybiru ze szczególnym uwzględnieniem ofiar terroru sowieckiego, począwszy od 17 września 1939 roku. Starania te przyniosły efekt w postaci tablicy pamięci, która umieszczona została w miejscu godnym, a zarazem reprezentacyjnym - u stóp Wawelu, na murze kościoła przy placu św. Idziego, tuż obok Krzyża Katyńskiego, do którego - jako do zwieńczenia Golgoty Wschodu - nawiązuje treść tablicy.
Organizatorzy spotkania szczególnie serdecznie dziękowali prof. Stefanowi Dousie, autorowi projektu tablicy, a zarazem osobie sprawującej pełen nadzór nad jej wykonaniem. W podzięce za tę bezinteresowną pracę profesor i jego żona Joanna zostali wyróżnieni honorową odznaką sybiraków, którą wręczył Jan Grodzicki, prezes krakowskiego oddziału Związku sybiraków oraz Aleksandra Szemioth z Zarządu Głównego Związku Sybiraków. W czasie uroczystości sybiracy przekazali na ręce Mariusza Graniczki, dyrektora Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego, akt-prośbę o sprawowanie opieki nad tablicą przez uczniów tej szkoły, którzy licznie uczestniczyli w uroczystości. Zaangażowana była w nią również młodzież z Zespołu Szkół Komunikacyjnych im. św. Rafała Kalinowskiego, która przybyła ze swym pocztem sztandarowym, a uczniowska orkiestra odegrała hymn państwowy.
Marek Żelazny, Kraków
"Nasz Dziennik" 2009-09-19

Autor: wa