Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Paliwo kupimy z Chin?

Treść

Wprowadzenie pakietu klimatycznego UE przewidującego m.in. obowiązek redukcji emisji dwutlenku węgla spowoduje importowanie do państw unijnych tańszego paliwa z krajów, które tego typu rygorystycznych wymagań nie przestrzegają - alarmują eksperci.
W ramach zobowiązań ekologicznych do 2020 roku założono osiągnięcie kilku celów, m.in. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc., zwiększenie o 20 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie zużycia energii (dla Polski ten cel to 15 proc.), a także zwiększenie efektywności energetycznej.
Zdaniem Krzysztofa Romaniuka, dyrektora ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, wprowadzanie wymagań pakietu oznacza ryzyko przeniesienia produkcji paliw poza granice UE do miejsc, gdzie wymagania redukcji emisji gazów są niższe i tym samym niższe są tam koszty produkcji paliw. Grozi to importem paliw z krajów takich jak Rosja czy z Bliskiego Wschodu, gdzie produkcja jest tańsza właśnie z powodu braku wymagań emisyjnych przy produkcji.
Nie maleje zainteresowanie instalacjami do wychwytu CO2. Z informacji przekazanej członkom sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej przez Janusza Zaleskiego, wiceministra środowiska, podziemne składowanie CO2 jest realizowane dotychczas w pilotażowych instalacjach, a dla całego projektu opracowywane są przepisy, które umożliwią wtłaczanie CO2 pod ziemię.
PPT
Nasz Dziennik 2011-02-25

Autor: jc