Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Organizacje pozarządowe mogą wnioskować o wsparcie finansowane na realizację usług ,,Opieki wytchnieniowej"

Treść

Organizacje pozarządowe mogą wnioskować o wsparcie finansowane na realizację usług „Opieki wytchnieniowej” dla członków rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością. Na realizację programu w tym roku przeznaczono 30 milionów złotych.

Organizacje pozarządowe mogą składać wnioski do programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością” do końca września br.

Czytaj więcej: https://t.co/mvl6iyXy0s pic.twitter.com/MmKI5A8pV2

— Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (@MRPiPS_GOV_PL) September 4, 2020

Program „Opieki wytchnieniowej” to kolejny krok w kierunku całościowej polityki wobec osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.

– Jest to idea, która ma wesprzeć finansowo działania podejmowane w celu upodmiotowienie i przywrócenie godności tej grupie osób, która przez tyle lat była marginalizowana i sprowadzana tylko do roli świadczeniobiorców – podkreślił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik.

#OpiekaWytchnieniowa to bardzo ważna forma wsparcia, która odciąża członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. #DostępnośćPlus pic.twitter.com/DMJYE3e11q

Wiceminister rodziny Paweł Wdówik wskazał, że w ubiegłym roku uruchomiono programy, które były najbardziej oczekiwane przez środowisko osób niepełnosprawnych.  Czyli „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” i „Opieka wytchnieniowa”. O realizację tych usług mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego.

– 30 milionów w tym roku, 50 milionów w roku przyszłym. Docelowo pracujemy nad systemem, żeby rozwiązanie dotyczące „Opieki wytchnieniowej” oraz „Asystenta osobistego” stało się rozwiązaniem ustawowym – zwrócił uwagę wiceminister.

Program „Opieka wytchnieniowa” skierowany jest dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością. To osoby, które czasem całkowicie poświęciły swoje życie na opiekę przy niepełnosprawnym.

– Dzięki „Opiece wytchnieniowej” mają szansę na 240 godzin, w których mogą skorzystać z profesjonalnego opiekuna, który przyjdzie do domu i zajmie się osobą niepełnosprawną po to, żeby mogli wyjść i odpocząć. Mogą skorzystać z 14 dni pobytu całodobowego – wskazał Paweł Wdówik.

Organizacje pozarządowe mogą składać wnioski do końca września. Oprócz tego program „Opieki wytchnieniowej” sfinansuje specjalistyczne poradnictwo psychologiczne lub terapeutyczne, a także wsparcie w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: niepełnosprawni Opieka wytchnieniowa