Opieka krańcowo niewystarczająca
Treść
Za zwiększeniem opieki państwa polskiego nad osobami, które wyjechały do pracy w krajach "starej Unii" opowiedział się rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, który wczoraj w Sejmie przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności.
Rzecznik praw obywatelskich dr Janusz Kochanowski odnosząc się do opieki konsularnej Polaków w Wielkiej Brytanii, ocenił ją jako "krańcowo niewystarczającą". Według niego, należałoby ją zwiększyć. Kochanowski przyznał, że co prawda uzyskał zapewnienie od ministra spraw zagranicznych Anny Fotygi o zwiększeniu stanu osobowego konsulatu o 20 proc., ale - jak zaznaczył - oznacza to raptem dwie osoby. - Tutaj potrzebne są radykalne kroki - podkreślił Kochanowski.
Odpowiadając na pytania posłów co do działań w sprawie obozów pracy we Włoszech, zapewnił o podjęciu, oprócz wystąpień do policji i polskiej ambasady w Rzymie, generalnych rozwiązań. W październiku tego roku rzecznik ma się spotkać z jego odpowiednikami z 10 nowych krajów Unii, które mają podobne problemy, w celu ustalenia wspólnych działań w kwestii ochrony emigrantów zarobkowych. Jak zaznaczył Kochanowski, Polska ma z tym największe problemy, ponieważ w krajach "starej Unii" pracuje ok. 2 mln Polaków. W następnym roku w tej sprawie mają się zebrać rzecznicy praw obywatelskich wszystkich krajów unijnych. - Jest to szalenie ważny problem - ocenił Kochanowski wyjazdy za granicę w celu podjęcia pracy. - Ich negatywne aspekty powinny być przedmiotem zainteresowania rządu - dodał.
Janusz Kochanowski zapowiedział również starania w celu utworzenia trzeciego oddziału regionalnego biura RPO w jednym z miast Polski południowej. W jego ocenie, przemawia za tym także fakt, że w praktyce sprawdziła się działalność powołanych w ostatnich latach pełnomocników z Wrocławia i Gdańska.
ZB
Autor: ea