Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Olewnikowie chcą zobaczyć uzasadnienie umorzenia sprawy

Treść

Kolejna przykra niespodzianka w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. W olsztyńskiej wojewódzkiej komendzie policji uszkodzeniu uległy dowody w sprawie, a rodzina zamordowanego nie została o tym poinformowana. Jako strona pokrzywdzona miała prawo nie tylko wiedzieć o całym zajściu, ale także uczestniczyć w postępowaniu wyjaśniającym.

Jak napisała sobotnia "Rzeczpospolita", w czerwcu 2008 r. doszło do zalania fekaliami dowodów w sprawie uprowadzenia i zamordowania Krzysztofa Olewnika. Dowody zgromadzone były w magazynie Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, a przyczyną zdarzenia było pęknięcie rury kanalizacyjnej. Według gazety, zalanych miało zostać 231 dowodów. Wśród zabezpieczonych materiałów były worki i kartony z różnego rodzaju śladami, w tym odciski palców zabezpieczone na przedmiotach z domu ofiary.
W sprawie wszczęto postępowanie wyjaśniające pod kątem niewłaściwego przechowywania dowodów rzeczowych. Śledczy umorzyli je w sierpniu 2008 r., uznając, że awaria była zdarzeniem losowym.
Prokuratura Okręgowa w Olsztynie zapewniała w sobotę, że dowody nie zostały zniszczone, a jedynie uległy "zawilgoceniu". Miały być także dobrze zabezpieczone workami foliowymi. Prokuratura podkreśla również, iż dowody te zostały już przeanalizowane dla potrzeb procesu.
Całym zdarzeniem jest zaskoczona rodzina zamordowanego i jej pełnomocnicy procesowi. Mecenas Ireneusz Wilk powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że sytuacja ta świadczy o niepoważnym traktowaniu sprawy przez organa wymiaru sprawiedliwości. W postępowaniu wyjaśniającym okoliczności zalania dowodów miała prawo uczestniczyć rodzina Olewników jako strona pokrzywdzona. Tymczasem nie tylko nie wzięła w nim udziału, ale nie została nawet o całym zajściu poinformowana. Jak nas poinformował mecenas Wilk, dzisiaj złoży wniosek w olsztyńskiej prokuraturze w celu wydania uzasadnienia do umorzenia i po jego przeanalizowaniu zostanie prawdopodobnie skierowane zażalenie na decyzję umarzającą postępowanie.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2009-02-02

Autor: wa