Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Oferta PiS dla młodych

Treść

Utrzymanie bezpłatnych studiów dziennych, dostarczenie narzędzi prawnych do rozwijania taniego budownictwa mieszkaniowego, ulgi dla młodych małżeństw - dotrzymanie tych zobowiązań gwarantuje prezes PiS Jarosław Kaczyński, gdy zostanie premierem. Zbiór kilkunastu takich punktów znalazł się w specjalnej deklaracji, którą szef Prawa i Sprawiedliwości podpisał na wczorajszym spotkaniu z młodzieżą. Młodzi działacze pytali Kaczyńskiego o konkretne plany. Najbardziej interesowały ich rozwiązania dla studentów, rodzin i osób poszukujących stałego zatrudnienia.
- Chciałem państwa przekonać do tego, że Polska naszych marzeń, tzn. Polska taka, w której młodzi ludzie będą mieli co robić, będą mieli po co do Polski wracać - że taka Polska jest możliwa. Jest możliwa Polska, w której będzie można sobie urządzić życie, założyć rodzinę, mieć pracę nie na zasadzie tzw. śmieciowej umowy - przekonywał Jarosław Kaczyński w warszawskim klubie Hybrydy, zachęcając młodych do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość.
Jego celem jest Polska, w której będą realizowane ambicje młodych ludzi zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, odnoszące się do nas jako społeczeństwa - "tego wszystkiego, co spowoduje, że my w Europie poczujemy się naprawdę jednym z dużych, liczących się narodów".
- Głos oddany w tych wyborach, głos przeciw temu, co działo się w ciągu ostatnich czterech lat, przeciwko polityce "tu i teraz", ciepłej wody w kranie, za polityką, która - ja to przyznaję - jest także polityką marzeń, ale marzeń realnych, taki głos, głos na Prawo i Sprawiedliwość naprawdę ma sens - mówił Kaczyński nagradzany gromkimi oklaskami.
Na spotkaniu z młodzieżą szef PiS skrytykował politykę rządu Donalda Tuska, zarzucając mu doprowadzenie do 25-procentowego bezrobocia wśród absolwentów (połowa bezrobotnych ma obecnie poniżej 30 lat). Jak przypomniał, koalicja rządowa zlikwidowała przywileje dla studentów, np. możliwość bezpłatnego studiowania na drugim kierunku, a ponadto planuje ograniczenie stypendiów. Prowadzi także politykę niekorzystną dla młodych małżeństw. - Zamiast uczynić coś, co by zachęcało do zawierania małżeństw, do posiadania rodziny, do posiadania dzieci, (...) mamy do czynienia z działaniami, można powiedzieć, odwrotnymi - diagnozował Kaczyński.
Studia, praca, rodzina
Towarzyszący Kaczyńskiemu młodzi działacze PiS pytali prezesa o konkretne plany. Piotr Meler, student prawa, wskazywał, że młodzi ludzie borykają się z reglamentacją zawodów, która obejmuje aż 360 profesji. - To jest szklany sufit, którego nie sposób przebić - wskazywał Meler. - Zgadzam się z tą diagnozą, to jest dziedzictwo PRL. Z tym trzeba walczyć - podkreślił Jarosław Kaczyński. - Uczynimy wszystko, żeby doprowadzić tę reglamentację do granic racjonalnych - zadeklarował. I dodał, że po przejęciu władzy będzie walczył z korporacjami, ponieważ jest to kwestia praw młodych ludzi, ich potencjału, który wskutek tego typu ograniczeń nie może zostać wykorzystany, a który może być dźwignią rozwoju Polski - dodał.
- Ten sufit, niekoniecznie szklany, ale często betonowy, trzeba rozkruszyć, nawet jeżeli trzeba będzie użyć saperów - podkreślił szef PiS, wzbudzając aplauz zgromadzonych.
Działaczka PiS Anna Krupka zwróciła uwagę na wysokie bezrobocie wśród młodych, któremu, w jej ocenie, rząd PO - PSL nie przeciwdziałał. - Ja na ten rząd nie liczę - stwierdził Kaczyński. Zdaniem byłego premiera, należy stworzyć mechanizm, który przewidywałby interwencję państwa, gdy w pewnych grupach wiekowych bezrobocie osiągnie wysoki poziom.
Stypendia kopernikańskie
Inna młoda działaczka PiS Sylwia Ługowska pytała, jak będzie wyglądała kwestia odpłatności za drugi kierunek studiów ("dokonanie" koalicji PO - PSL). - Zniesiemy ten przepis - zadeklarował krótko Kaczyński, dodając, że nie będzie też opłat za poprawki.
Ługowska przypomniała, że jako studentka walczyła o przywrócenie dawnej wysokości ulg dla studentów. Projekt leżał bardzo długo w sejmowej zamrażarce, aż przed wyborami prezydenckimi wykorzystała go Platforma. - Co do przewrotności Platformy, to wszyscy wiemy, że na pewno utrzymamy te ulgi - powiedział prezes PiS. Dodał, że planuje również wprowadzić tzw. stypendia kopernikańskie dla studentów, którzy chcą studiować za granicą.
Kaczyński opowiedział się za utrzymaniem lekcji historii w szkołach średnich. - Tu nie ma żadnej dyskusji - nauka historii do matury to kwestia fundamentalna - rozstrzygnął. W kształtowaniu przynależności narodowej ogromną rolę odgrywa oświata, która "powinna młodemu człowiekowi przekazać pewien korpus wiedzy, który jest potrzebny, żeby ten świat, w którym żyjemy, rozpoznawać, żeby go rozumieć". - I szkoła powinna ten obowiązek wypełniać, a nie uczyć, jak się kuchnia zmieniała - zaznaczył z ironią.
Kaczyński był pytany również o wsparcie dla młodych małżeństw. Zapewnił, że PiS ma gotowy program wdrożenia taniego budownictwa mieszkań, które stopniowo przechodziłyby na własność ich lokatorów. Jak zaznaczył, ten program jest krytykowany przez Donalda Tuska. - Bo to jest uderzenie w interesy deweloperów. Nasza władza różni się [od nas] tym, że my z takimi interesami nie musimy się liczyć, my się liczymy z interesami obywateli - podkreślił Jarosław Kaczyński.
- Zachęcamy do tego, żeby być przy urnach 9 października. A na kogo głosować, chyba nie ma wątpliwości - zakończył prezes PiS. - Młodzież nie da się więcej oszukać - stwierdził jeden z młodych działaczy PiS. Spotkanie zakończyło się podpisaniem przez premiera 11 punktów programowych, które mają być zrealizowane po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.
Zenon Baranowski
Nasz Dziennik Poniedziałek, 26 września 2011, Nr 224 (4155)

Autor: jc