Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odradzanie tradycji

Treść

Tłum chętnych, który pojawił się wczoraj na spotkaniu rekrutacyjnym w Krakowie dla przyszłych producentów wina, zaskoczył nawet organizatorów, czyli Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Głównym celem spotkania było wyłonienie ok. 50 osób, które już wkrótce wezmą udział w projekcie "Winnice Małopolski". Spośród ok. 200 obecnych, ponad 160 zgłosiło chęć udziału w szkoleniach oferowanych w ramach projektu.

Projekt "Winnice Małopolski" ma na celu odrodzenie tradycji winiarskich w naszym regionie, gdzie wina były produkowane przed laty. Obecnie na terenie Małopolski funkcjonuje zaledwie kilkanaście winnic, ale jest nadzieja, że wkrótce będzie ich znacznie więcej. Przyczynić się ma do tego cykl praktycznych i teoretycznych szkoleń, organizowanych przez MARR.

Nikt nie zakłada, że dzięki temu Małopolska stanie się konkurencją dla Włoch, Francji czy choćby Austrii. - Produkcja wina będzie bardziej uzupełnieniem działalności agroturystycznej niż samoistnym źródłem dochodu - mówi Anna Sowa-Jadczyk z MARR. Ale pani Bogusława Haus z Faściszowej (gm. Zakliczyn), która wraz z mężem od 3 lat uprawia winorośl na 25 arach, zapowiada, że produkcja wina będzie podstawą ich gospodarstwa.

Niektórzy rolnicy liczą na wsparcie tego typu działalności z funduszy unijnych i trudno im się dziwić, skoro pewien szwedzki gospodarz na stworzenie winnicy w tym raczej chłodnym kraju otrzymał z Brukseli ok. 100 tys. euro. Na razie jednak polscy winiarze nie mogą liczyć na takie środki. MARR zapowiada jednak, że w ramach unijnego budżetu na lata 2007-2013 poszuka możliwości dofinansowania polskich producentów rodzimego wina. (MAT)

żródło: "Dziennik Polski" 2006-04-23

Autor: mj