Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Od września tylko jedna lekcja religii w szkołach

Treść

Od 1 września będzie tylko jedna godzina religii lub etyki tygodniowo, na pierwszej lub ostatniej lekcji. Minister edukacji, Barbara Nowacka, podpisała rozporządzenie w tej sprawie.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Resort zaznaczył, że zasada nie obowiązuje w tych podstawówkach, w których – na dzień 15 września – wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcję religii lub etyki.

Rządzący nie mają nic do zaoferowania poza walką z katolicyzmem, decyzja MEN-u to również dyskryminacja – powiedział dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej w Archidiecezji Częstochowskiej.

Podpisywanie takich rzeczy godzi nie tylko w lekcje religii, ale w nauczyciela lekcji religii, który pracował w normalnym systemie edukacji, zdobywał normalnie stopnie awansu zawodowego. Jest to złe traktowanie ludzi. Myślę, że tutaj stosowną rzeczą będzie odwołanie się. Ta droga nie do końca jest zamknięta. Są pewne orzeczenia, które funkcjonują. Pani minister nie może rozporządzeniem podważać wyroków Trybunału Konstytucyjnego,  mimo że obecny rząd próbuje sprawować władzę uchwałami. Sądzę, że rodzicie powinni się konsolidować; episkopat też powinien stanąć na wysokości zadania i powiedzieć stanowcze: „Nie!”. Zaskarżyć to do wyższych instancji, takich jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dlaczego w innych krajach religia funkcjonuje normalnie jako przedmiot, a u nas mamy mieć wymagania jak w czasach stalinowskiego terroru? – pytał dr Artur Dąbrowski.

Od września ubiegłego roku MEN rozporządzeniem wprowadził już zmiany dotyczące niewliczania oceny z lekcji religii do średniej ocen oraz łączenia klas dzieci i młodzieży w różnym wieku edukacyjnym w większe grupy. Tym szkodliwym dla wychowania dzieci i młodzieży zmianom sprzeciwiają się rodzice, katecheci oraz Konferencja Episkopatu Polski.

RIRM

źródło radiomaryja.pl, 17 stycznia 2025

Autor: dj