Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Od marca ma obowiązywać częściowy zakaz handlu w niedzielę

Treść

W każdym miesiącu mają być dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Całkowity zakaz, o który walczyła m.in. NSZZ „Solidarność”, wejdzie w życie za dwa lata. Takie zmiany zakłada ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Przepisy w listopadzie ub. roku uchwalił Sejm. Dziś po południu zajmie się nimi sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Według Jarosława Lange, przewodniczącego zarządu regionu wielkopolskiego NSZZ „Solidarność”, w ustawie są przepisy, które powinny zostać zmienione.

– Problem dotyczy kwestii tych wszystkich miejsc handlu wielkopowierzchniowych przy wszystkich dworcach PKP i PKS. Podam przykład Poznania, gdzie przy dworcu PKP jest ogromna galeria, która – jak rozumiem – zgodnie z ustawą, będzie jedyną otwartą galerią w niedzielę, bo takie wyłączenie zostało poczynione. Myślę, że to jest kwestia do naprawy – powiedział Jarosław Lange.

Senat wyszedł naprzeciw części takich wątpliwości. W jednej z poprawek dał możliwość handlu innym towarem niż paliwem na stacjach, ale tylko na obszarze do 80 metrów kwadratowych.

Senat doprecyzował też m.in. kwestie sprzedaży w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach. Handel w tych miejscach będzie dozwolony, gdy przeważająca działalność polegać będzie odpowiednio na sprzedaży kwiatów, wyrobów piekarniczych czy cukierniczych.

W tym roku z handlu zostanie wyłączonych w sumie 27 niedziel. Od przyszłego roku zakupy będzie można zrobić już tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 9 stycznia 2018

Autor: mj

Tagi: handel w niedziele