Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Od 1 marca obowiązują przepisy ograniczające handel w niedzielę

Treść

W najbliższą niedzielę nie zrobimy już zakupów w supermarkecie. Od 1 marca obowiązują przepisy ograniczające handel tego dnia. W każdym miesiącu do końca roku z możliwości sprzedaży wyłączone będą dwie niedziele; w następnym roku trzy, natomiast za dwa lata wszystkie niedziele oprócz kilku wyjątków zawartych w ustawie.

W związku z nową regulacją NSZZ „Solidarność” i Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziały kontrole przestrzegania przepisów przez przedsiębiorców. Poza tym Państwowa Inspekcja Pracy wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikował specjalne wytyczne, w których wyjaśnione są ewentualne wątpliwości dotyczące stosowania przepisów.

Ekonomista dr Bartosz Michalski wskazał, że w początkowym okresie obowiązywania ustawy mogą zostać odnotowane spadki w gospodarce, ale tendencja ta będzie zanikać.

W krótkim okresie te zakupy, które realizujemy będą mniejsze. Ludzie nie będą umieli w krótkim czasie zareagować tak, by zmienić swoje przyzwyczajenie. Kiedy tę sytuację oswoimy, przeorganizujemy nasze życie i nauczymy się tego, że sklepy w niedzielę są zamknięte, z pewnością znajdziemy inne sposoby na to, żeby swoje pieniądze wydać na dobra, które po prostu potrzebujemy. […] W najbliższym okresie może być chwilowy spadek, natomiast w średnim czy długim okresie takiego negatywnego efektu bym wcale nie dostrzegał. Na Zachodzie Europy również funkcjonuje zakaz handlu w niedzielę i jakiś wielkich powodów do obaw, że to negatywnie wpłynie na wzrost gospodarczy nie ma – podkreślał ekspert.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę była inicjatywą obywatelską. Podpisy pod projektem zbierał m.in. NSZZ „Solidarność”.

Za złamanie zakazu grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy uporczywym nieprzestrzeganiu ustawy – kara ograniczenia wolności.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 6 marca 2018

Autor: mj

Tagi: handel wolne niedziele