Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Od 1 czerwca banki będą musiały sprawdzać, czy PESEL osoby, która chce wziąć kredyt, jest zastrzeżony

Treść

Od 1 czerwca banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze czy PESEL danej osoby, która np. chce wziąć kredyt, został zastrzeżony.

Rozwiązanie to ma ograniczać skutki kradzieży tożsamości. Zastrzeżenie numeru PESEL zapewnia ochronę przed jego nieautoryzowanym wykorzystaniem np. w przypadku prób zaciągnięcia kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody.

Analityk ds. gospodarki cyfrowej, Karol Tokarczyk, wyjaśnia, że jeśli mimo zastrzeżenia PESEL-u powstanie zobowiązanie, instytucje nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu.

Co się stanie, jeżeli mimo obecności w bazie PESEL instytucja finansowa udzieli pożyczki komuś, kto nas oszukuje, jak stanowią przepisy? Jako klienci banku nie będziemy musieli spłacać tego zobowiązania. To jest duża zmiana, która najprawdopodobniej mocno zmobilizuje instytucje finansowe do poprawy bezpieczeństwa, do poprawy weryfikowania tego, kto korzysta z instrumentów finansowych – powiedział Karol Tokarczyk.

Ofiarami wyłudzeń i oszustw padają najczęściej osoby starsze. Resort cyfryzacji zachęca je, by korzystały z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL.

Można to zrobić w aplikacji mObywatel, przez Profil Zaufany, a także osobiście w urzędzie gminy. PESEL zastrzegło już ponad 2,5 mln Polaków.

RIRM

źródło: radiomaryja.pl, 24 maja 2024

Autor: dj