Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obudzić młodzież

Treść

(FOT. M. BORAWSKI)

List pasterski na temat Światowych Dni Młodzieży przyjęli podczas wczorajszych obrad polscy biskupi. Zostanie on odczytany we wszystkich kościołach w Polsce w niedzielę, 9 listopada. Poprzedzi on też ogólnopolską zbiórkę na tacę, która zostanie przekazana na potrzeby organizacji ŚDM w Krakowie w 2016 roku.

W Warszawie trwają dwudniowe obrady biskupów. Jednym z tematów podjętych w pierwszym dniu były przygotowania do ŚDM. Referowali je ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, stojący na czele Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie, wraz z ks. bp. Damianem Muskusem, koordynatorem generalnym Komitetu. – Chcemy, żeby Światowe Dni Młodzieży obudziły polską młodzież – podkreślał ks. kard. Stanisław Dziwisz.

W przygotowanym liście zostanie zaakcentowane, że ŚDM łączą się z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski. – Chcemy ukazać spójność daty rocznicy chrztu i Światowych Dni Młodzieży. Są to wydarzenia, które wzajemnie się uzupełniają, a ich owocem ma być pogłębienie wiary, refleksja nad chrztem i jakie są jego konsekwencje w życiu Narodu i każdego z nas. Spodziewamy się, że będzie to okazja do pogłębienia wiary i wzięcia odpowiedzialności za przyszłość Kościoła – mówił metropolita krakowski.

Jeśli chodzi o miejsca, w których będą się odbywać poszczególne elementy programu ŚDM, na razie jedynym pewnym są krakowskie Błonia (tam ma się odbyć m.in. uroczystość otwarcia ŚDM). Kwestią otwartą wciąż pozostaje miejsce centralnego, sobotniego czuwania młodych z Papieżem i niedzielnej Mszy św. wieńczącej ŚDM. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta dopiero w przyszłym roku. Na rok przed rozpoczęciem ŚDM ruszy rejestracja uczestników.

Podczas dwudniowych obrad biskupi podejmują wiele tematów, wśród nich jest także program duszpasterski na rok 2014/2015 oraz kwestia seminariów dla starszych kandydatów do kapłaństwa. W programie obrad znalazło się wystąpienie prof. Wojciecha Łączkowskiego na temat autonomii państwa i Kościoła oraz prób ingerencji państwa w sprawy Kościoła. Pytany o ocenę relacji państwo – Kościół ks. abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, przypomniał, że są one jasno określone przez Konstytucję i konkordat, i pod tym względem nie ma wielkich obaw, natomiast, jak dodał, „życie przynosi jak zwykle różnego rodzaju napięcia”.

Stan prawny dotyczący prawa do sprzeciwu sumienia przedstawił wczoraj biskupom ks. dr hab. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego KUL. Wystąpienie eksperta KUL ma ułatwić biskupom ocenę polskiego stanu prawnego dotyczącego klauzuli sumienia.


MB, KAI
Nasz Dziennik, 8 października 2014

Autor: mj