Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowy sekretarz Episkopatu

Treść

Obrady biskupów zwieńczyła wczoraj ceremonia dekoracji polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Odznaczeni zostali trzej księża i dwie siostry zakonne, którzy z narażaniem życia ratowali Żydów. W uroczystości wzięły udział rodziny ocalonych i krewni odznaczonych, którzy odebrali medale dedykowane zmarłym bohaterom (FOT. R. SOBKOWICZ)
Lubelski biskup pomocniczy ks. bp Artur Miziński został nowym sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Biskup pomocniczy lubelski zastąpił na tym stanowisku ks. abp. Wojciecha Polaka, którego Ojciec Święty mianował niedawno arcybiskupem gnieźnieńskim.
Wyboru nowego sekretarza generalnego KEP dokonali biskupi obradujący na zakończonym wczoraj 365. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. W czasie pierwszego po wyborze spotkania z dziennikarzami ks. bp Artur Miziński zwrócił uwagę, że w Polsce zachodzą podobne procesy laicyzacji jak w Europie, dlatego potrzebna jest troska o to, aby budzić wiarę, szczególnie w młodym pokoleniu. Jak ocenił, ogromnym wyzwaniem dla Kościoła w Polsce będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. – Będziemy mogli nie tylko dać innym świadectwo wiary, ale również wzmocnić się w wierze – stwierdził.
Nowy sekretarz KEP ma 49 lat. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie 23 marca 1989 roku w katedrze lubelskiej przyjął święcenia kapłańskie. Po kilku latach posługi jako wikariusz w 1992 roku został skierowany na studia specjalistyczne z prawa kanonicznego w Rzymie. Po powrocie do Polski od września 1999 roku objął urząd adwokata stałego przy Sądzie Metropolitalnym w Lublinie, a od 1 października 1999 roku rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.
3 maja 2004 roku Jan Paweł II mianował ks. dr. Artura Mizińskiego biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej. Jako motto swojej posługi biskupiej wybrał słowa: Misericordia Tua confisus sum – Zaufałem miłosierdziu Twemu. W ramach Konferencji Episkopatu Polski od 2005 roku ks. bp Artur Miziński pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Prawników. Od 2006 roku jest członkiem Rady Prawnej KEP, a od 2010 roku zasiada również w składzie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.
W czasie zebrania plenarnego księża biskupi wybrali także dwóch nowych członków Rady Stałej: ks. abp. Henryka Hosera, ordynariusza warszawsko-praskiego, i ks. bp. Wiesława Śmigla, pelplińskiego biskupa pomocniczego. Z kolei metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź został wybrany na członka Rady Programowej KAI.
O obecności Kościoła w życiu publicznym mówił w czasie obrad ks. abp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący KEP. Przestrzegał, że Kościół nie może być postrzegany jako ogromny market, gdzie pewne rzeczy można sobie wybierać dla przyjemności, korzystając z zasady wolności bez odpowiedzialności. – Chodzi o to, by człowiek rozumiał, że jest istotą etyczną, moralną i że fundamentem tego jest odniesienie do Chrystusa. I to pokazuje misję Kościoła w świecie współczesnym – wyjaśnił metropolita łódzki. Podkreślił też, że dzisiejszym wyzwaniom nie sprosta Kościół, który jest otwarty, gdyż gubi własną tożsamość. – Kościołowi, który jest zatroskany o człowieka, nie wolno milczeć – przyznał. Jak wyjaśnił, na tym polega sojusz pomiędzy Kościołem, Ewangelią a światem współczesnym: chodzi o obronę człowieka.
Jednym z tematów obrad Episkopatu były wyzwania, jakie stają przed Kościołem w związku z ubóstwem. Podkreślano potrzebę pomocy zwłaszcza rodzinom wielodzietnym, wsparcia dla duszpasterzy pracujących z ubogimi, promowania wolontariatu i pracy parafialnej oraz szerszej współpracy z samorządami. Przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych ks. abp Józef Kupny przytoczył m.in. dane GUS, które – jak stwierdził – są „porażające”, zwłaszcza w kontekście sytuacji dzieci biednych i niedożywionych, których w Polsce jest ok. 1,4 miliona. – Te dane zmuszają do diagnozy, w jaki sposób pomagać – podkreślił metropolita wrocławski.
Sebastian Karczewski, KAI
Nasz Dziennik, 12 czerwca 2014

Autor: mj