Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowe rozwiązania rządu w walce z piątą falą pandemii COVID-19

Treść

Siedmiodniowa kwarantanna, darmowe testy antygenowe w każdej aptece i możliwość badania stacjonarnego dla seniorów, mimo zakażenia – to nowe rozwiązania, które wprowadza rząd, by skuteczniej walczyć z epidemią COVID-19. Minionej dobry wykryto w Polsce rekordową liczbę nowych zakażeń. Wykonano też rekordową liczbę testów.

– Piąta fala stała się faktem – oznajmił Mateusz Morawiecki.

To już oficjalne. Mamy do czynienia z kolejną falą epidemii COVID-19 – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dziś odnotowano zarówno nowy rekord dziennych zakażeń – ponad 35 tys. przypadków – jak i rekord liczby wykonanych testów – ponad 135 tys.

– To jest praktycznie dwa i pół raza więcej niż tydzień temu. Przyczyną eskalacji zakażeń jest omikron – stwierdził minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Polityk dodał, że sytuacja może się pogorszyć już w ciągu najbliższych dni.

– Praktycznie wszystkie scenariusze zakładają, że będziemy w najlepszej sytuacji mieli apogeum na poziomie rzędu 60-70 tys., a w najgorszym scenariuszu na poziomie 140 tys. zakażeń dziennie. W zależności od scenariusza będziemy mieli do czynienia albo z apogeum mniej wiecej w połowie lutego, albo z przesuniętym apogeum na koniec lutego – powiedział Adam Niedzielski.

Rząd wprowadza nowe rozwiązania, by skuteczniej walczyć z nowym wariantem koronawirusa.

– Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe. Zwiększamy możliwości testowania. Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Poleciłem administracji publicznej i zalecam administracji samorządowej jak najszybsze przejście w tryb zdalny, hybrydowy – zaakcentował premier Mateusz Morawiecki.

Obecnie ochrona zdrowia dysponuje 30 tysiącami łóżek covidowych. Ponad 40 procent z nich jest zajętych. W ramach nowych rozwiązań przeciwcovidowych rząd wprowadza dwie ważne zmiany: kwarantanna zostanie skrócona do siedmiu dni. Osoby starsze, tuż po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19, będą mogły liczyć na stacjonarne zbadanie przez lekarza.

– W ciagu 48 godzin w przypadku grupy wiekowej pacjentów powyżej 60 roku życia. Ci pacjenci mają prawo i POZ ma obowiązek zbadać bezpośrenio pacjenta, by go osłuchać i zdecydować o ewentualnych wskazaniach lekowych i zaopiekować się większą liczbą pacjentów, którzy będą wymagali takiej opieki – zaznaczył Adam Niedzielski.

Dotychczasową Radę Medyczną przy premierze zastąpi Rada do spraw walki z COVID-19, która będzie składała się ze specjalistów z różnych dziedzin.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj