Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niemcy naciskają na Polskę, by zrezygnowała z unijnego prawa weta

Treść

Niemcy naciskają na Polskę w sprawie unijnego prawa weta. Rezygnacja z tego prawa będzie miała bardzo poważne konsekwencje – alarmują eksperci.

Z okazji Święta Konstytucji 3 maja w ambasadzie Polski w Berlinie przemawiała niemiecka minister do spraw europejskich, Anna Ljurman. W trakcie swojego wystąpienia sugerowała Polsce odstąpienie od prawa weta w zakresie polityki zagranicznej oraz w kwestiach fiskalnych.

– Zniesienie prawa weta i wprowadzenia prawa kwalifikowaną większością w obszarze polityki zagranicznej, polityki fiskalnej (z perspektywy Polski oraz innych państw naszego regionu) nie jest korzystnym rozwiązaniem,  dlatego że wprowadza w Unii Europejskiej centralizm w miejsce federalizmu. To centralizm, który realizuje interesy największych państw członkowskich w miejsce federalizmu, który chroni tych, którzy są mniejsi, czyli takie państwa jak Polska.  Dlatego Polska niezależnie od tego, kto jest u władzy, powinna się tym pomysłom przeciwstawiać – ocenił dr Marcin Kędzierski, ekonomista.

Pytanie, jak w tej sprawie zachowa się rząd Donalda Tuska? Otwartość na zmianę traktatów w swoim expose zapowiedział szef polskiej dyplomacji, Radosław Sikorski. Odstąpienie od prawa weta w zakresie polityki zagranicznej oraz w kwestiach fiskalnych może otworzyć niebezpieczny precedens wyzbywania się tego prawa w innych dziedzinach. W konsekwencji może to doprowadzić do utraty suwerenności.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 12 maja 2024

Autor: dj