Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Ojciec Święty wygłosił wielkanocne orędzie i udzielił apostolskiego błogosławieństwa Urbi et Orbi

Treść

„Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał” – tymi słowami pozdrawiamy się od wczesnego poranka. Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Ojciec Święty wygłosił wielkanocne orędzie i udzielił apostolskiego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, czyli „Miastu i Światu”.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest dla nas chrześcijan najważniejszym świętem, bo zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to istota naszej wiary.

– Bracia i Siostry! Radość Zmartwychwstania Pana dociera do nas od Wigilii Paschalnej – powiedział Papież.

Ojciec Święty Franciszek przewodniczył uroczystej Eucharystii na pl. Św. Piotra w Watykanie.

W południe Ojciec Święty wygłosił wielkanocne orędzie. Podkreślał w nim, że to Jezus jest drogą życia, pokoju, pojednania i braterstwa. To On, przebaczając nam grzechy, otwiera nam drogę do odnowionego świata.

Tylko On otwiera nam bramy życia, te bramy, które nieustannie zamykamy wojnami szerzącymi się w świecie – zaznaczył papież Franciszek.

Ojciec Święty mówił dziś o trudnej sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej, ofiarach konfliktów w Izraelu i Palestynie, a także na Ukrainie.

– Niech Zmartwychwstały Chrystus otworzy drogę pokoju dla udręczonych mieszkańców tych regionów – podkreślił Ojciec Święty.

Papież wzywał dziś do poszanowania prawa międzynarodowego i wymianę jeńców między Rosją a Ukrainą. Apelował o zapewnienie dostępu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, uwolnienie porwanych zakładników i natychmiastowe zawieszenie broni. Papież podkreślał, że wojna jest zawsze absurdem i porażką.

– Nie pozwólmy, by coraz silniejsze wichry wojny wiały nad Europą i Morzem Śródziemnym – zaznaczył Ojciec Święty.

Papież prosił wiernych, aby nie zapominali także o Syrii i Libanie. Zachęcał do rozmów pokojowych między Armenią i Azerbejdżanem. Modlił się za naród haitański, ofiary kryzysów humanitarnych i terroryzmu. Z Placu św. Piotra popłynęła także modlitwa o pokój na kontynencie afrykańskim, za migrantów, oraz ofiary plagi handlu ludźmi.

– Niech światło zmartwychwstania oświeci nasze umysły i nawróci serca, uświadamiając nam wartość każdego ludzkiego życia, które należy przyjąć, chronić i miłować. Wszystkim życzę dobrych Świąt Wielkanocnych! – zaznaczył papież Franciszek.

Na zakończenie Papież udzielił apostolskiego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, czyli „Miastu i Światu”.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 31 marca 2024

Autor: dj