Przejdź do treści
Przejdź do stopki

NIEDZIELA Taneczne święto Polonii

Treść

Zdjęcie: rzeszów.pl/ Internet

Ponad tysiąc Polaków z całego świata weźmie udział w 16. Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który w lipcu odbędzie się w Rzeszowie.

Do Rzeszowa przyjedzie 37 polonijnych zespołów pieśni i tańca z 14 państw. W stolicy Podkarpacia pojawi się ok. 1100 osób z pięciu kontynentów. Najliczniejszą grupą na festiwalu będą Polacy z Kanady, którą reprezentować będzie 9 zespołów, tylko o jeden zespół mniej przyjedzie ze Stanów Zjednoczonych a 4 grupy reprezentować będą Wielką Brytanię.

Osiem zespołów przybędzie zza wschodniej granicy z Białorusi, Litwy, Mołdawii i Rosji. Swój udział potwierdziły też zespoły z Brazylii, Czech, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii i Szwecji. Oprócz tańców o charakterze regionalnym uczestnicy festiwalu zaprezentują także tańce narodowe. Choć  uczestnicy przybędą do Rzeszowa już 23 lipca, to oficjalne otwarcie festiwalu planowane jest na 25 lipca.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie tradycyjnie rozpocznie Msza św. w intencji Polonii. Na inaugurację festiwalu już tradycyjnie barwny korowód zespołów przemaszeruje ulicami Rzeszowa. Artyści będą występować podczas koncertów plenerowych na estradzie rzeszowskiego Rynku oraz w innych miejscowościach Podkarpacia. W ramach festiwalu 26 i 27 lipca odbędą się „Dni Polonijne w Rzeszowie oraz Województwie Podkarpackim”. Festiwalowi, który organizuje Kancelaria Senatu RP i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a organizacyjnie i finansowano wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i samorząd Rzeszowa, towarzyszyć będą m.in. wystawy, kiermasze rzemiosła artystycznego i festyny.

28 lipca w rzeszowskiej Hali na Podpromiu odbędzie się koncert „Folklor Narodów Świata”. Tegoroczny 16. Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych 29 lipca zakończy Koncert Galowy, w których wystąpią wszyscy uczestnicy imprezy.

Formuła polonijnej imprezy nie zmienia się od lat, bo jak przekonuje Lesław Wais, dyrektor programowy festiwalu nie chcą tego uczestnicy. – Rzeszowski festiwal jest jedynym w Europie, gdzie podczas głównego koncertu na scenie jednocześnie pojawiają się wszyscy uczestnicy – podkreśla dyrektor Lesław Wais.

Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który odbywa się w cyklu trzyletnim począwszy od 1969 r. to okazja do promocji nie tylko Rzeszowa, ale całego Podkarpacia i Polski. Od 1989 r. podczas imprezy, obok tancerzy z polskim rodowodem z  Europy Zachodniej i zza oceanu, regularnie występują też Polacy ze Wschodu.

Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik, 6 lipca 2014

Autor: mj