Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie tylko walka

Treść

Czym różni się broń sieczna od drzewcowej, ile ważył miecz i dlaczego rycerz musiał umieć tańczyć? - tego wszystkiego mogli dowiedzieć się ci, którzy w minioną sobotę odwiedzili Pałac Krzysztofory.

Imprezę zatytułowaną "Na zamku rycerskim. Kultura, zwyczaje, tradycja" zorganizowało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach bronioznawczych, podczas których omawiano i prezentowano rodzaje i typy dawnej broni białej - najodważniejsi mogli sami potrzymać taką broń, a później, oglądając pokazy fechtunku, przekonać się, jak jej używano. Na koniec przygotowano pokaz tańców - bardzo ważnego elementu kultury dworskiej.

- Nasze spotkania mają walor głównie edukacyjny, dlatego przychodzą na nie przede wszystkim dzieci i młodzież - mówi Łukasz Walas, asystent w Muzeum Historycznym. - To właśnie im chcemy pokazać, że broń to coś ciekawego, że w ciągu wieków się zmieniała, tak samo jak stroje walczących. Chcemy też pokazać całą kulturę rycerską, kodeksy, zabawy, bo przecież życie rycerzy to nie była tylko walka - opowiada.

- Takie pokazy naprawdę się przydają, zwłaszcza osobom takim jak ja - mówi Dariusz Jóźwik, student AGH. - Zawsze fascynowała mnie historia, jestem też miłośnikiem fantasy i gram w gry fabularne, a w nich często wykorzystuje się różne rodzaje broni - wyjaśnia.

- Ta impreza to także dobry wstęp teoretyczny do turniejów rycerskich, jakie organizujemy w Barbakanie - dodaje Łukasz Walas. - Turnieje są bardziej żywiołowe, a tu można wszystko spokojnie i dokładnie obejrzeć, a nawet dotknąć. Obie imprezy wzajemnie się uzupełniają - podsumowuje.

Muzeum Historyczne planuje organizowanie pokazów rycerskich w Barbakanie raz w miesiącu - od czerwca do października. Pierwszy z nich planowany jest na 10 czerwca. Zimą imprezy ponownie przeniosą się w mury muzeum. (KF)

żródło: "Dziennik Polski" 2006-05-02

Autor: mj