Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie słuchajmy religii medialnej

Treść

(FOT. M. MAREK)
Trzeba nam bardziej słuchać Boga aniżeli religii medialnej – podkreśla ks. abp Wacław Depo

Metropolita częstochowski w 33. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego wezwał do stania na straży prawdy i wartości chrześcijańskich, do odróżnienia kultu prawdziwego Boga od fałszywych bożków, zwodzicieli. Za św. Janem Pawłem II od tronu Królowej Polski zaapelował o prawe sumienia.

Przywołując słowa Papieża Polaka wypowiedziane 22 maja 1995 r. w Skoczowie „czas próby polskich sumień trwa”, ks. abp Wacław Depo podkreślił znaczenie i aktualność papieskiego nauczania. – Minęły kolejne lata od tamtego spotkania, a głos Papieża jest wciąż aktualny i napomina, że w każdej sytuacji trzeba słuchać wewnętrznego głosu sumienia i tego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; że trzeba nam bardziej słuchać Boga aniżeli ludzi; trzeba nam bardziej słuchać Boga aniżeli religii medialnej – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że człowiek w swojej wolności może powiedzieć „nie” Chrystusowi, jednak „ceną sprzeciwu wobec sumienia są głębokie rany w tkance moralnej narodu, ale przede wszystkim w umysłach i duszach”.

Ksiądz arcybiskup Depo zaznaczył, że wciąż musimy bronić praw sumienia i wolności. – Pod hasłami pluralizmu poglądów, tolerancji, życia publicznego, przy inwazji środków społecznego przekazu szerzy się wielka fala rugowania prawdy i wartości chrześcijańskich. Tak krok za krokiem ośmiesza się i wyszydza to wszystko, co stanowi dla nas największą świętość: Boga, Jezusa Chrystusa, Maryję i Ojczyznę – podkreślił.

Pasterz archidiecezji częstochowskiej przypomniał, że Jezus Chrystus daje nam odpowiedź na wszystkie ludzkie pytania, On może rozwiązać kwestię sensu życia i historii każdego z nas, bo On jest sensem, Chrystus przyjął ludzkie ciało. – W to trzeba wierzyć z głębokim i radosnym przekonaniem, tym trzeba żyć i głosić, o tym świadczyć mimo upływu czasu i przeciwnych ideologii – wezwał ks. abp Depo.

W tym kontekście metropolita częstochowski odniósł się także do hipokryzji UE. – Nie może być z jednej strony zgody na oklaski dla Papieża nawet w Parlamencie Europejskim, a jeszcze tego samego dnia, te same gremia wydają dekrety pozbawiające życia i pozwalające na zabójstwo dzieci – wytykał metropolita częstochowski. – Zdumiewa fakt coraz powszechniejszej akceptacji swoistej kultury śmierci, którą przeciwstawia się nieraz jako zdobycz w dziedzinie cywilizacji i praw człowieka, a która w istocie zagraża życiu ludzkiemu – ubolewał ks. abp Depo.

Wskazał na św. Jana Pawła II jako orędownika u Boga wszystkich spraw naszej Ojczyzny i naszych osobistych. Zachęcał do zawierzenia Bogurodzicy tajemnic radosnych i bolesnych naszego Narodu.

W sobotę na Jasnej Górze zgromadzili się przedstawiciele częstochowskiej „Solidarności” oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Więzionych Internowanych i Represjonowanych WIR w Częstochowie.

Po Mszy św. pod tablicą „Solidarności” w kaplicy Matki Bożej złożono kwiaty. Na jasnogórskim placu z zapalonych zniczy uformowano krzyż od figury Matki Bożej do pomnika ks. Jerzego Popiełuszki. W tym miejscu w 1981 roku częstochowianie zapalali znicze, solidaryzując się z internowanymi.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 15 grudnia 2014

Autor: mj