Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie ma czasu na sen

Treść

W Miasteczku Studenckim Akademii Górniczo-Hutniczej prawie 4 tysiące wolnych miejsc noclegowych czeka na turystów! W tym roku Kraków odwiedzi około 20 procent więcej turystów niż w roku ubiegłym. Takie są prognozy Urzędu Miasta. Gdzie przybysze zatrzymują się najchętniej? Wachlarz propozycji jest bardzo szeroki. Mimo to zdarza się, że goście mają problem ze znalezieniem miejsca. Rezerwację najlepiej zrobić tydzień wcześniej.

Są jednak takie rejony, nawet w centrum, gdzie już drugi sezon nie zawitał żaden klient. - Dysponujemy czterema tysiącami wolnych miejsc w naszych hotelach. Można wynająć pokoje 1-, 2-, 3- i 4-osobowe z łazienką i aneksem kuchennym, które przypadają na jeden lub dwa pokoje. Uważam, że standard jest wysoki, budynki są wyremontowane. Jedyną niedogodnością mogą być łóżka piętrowe, ale są one tylko w niektórych pokojach. O korzystniejsze ceny naprawdę trudno. Najtańszy nocleg kosztuje 25 złotych! Lokalizacja też jest bardzo dobra - przekonuje Kazimierz Godlewski, dyrektor Miasteczka Studenckiego AGH.

Dlaczego brakuje chętnych?

- Myślę, że nasza akcja reklamowa ruszyła za późno i miała, niestety, niewielki zasięg - tłumaczy dyrektor Godlewski. - Co prawda nasza oferta znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta, jednak nie w takiej formie, jakiej oczekiwaliśmy.

Hotele i hostele lepiej się reklamują. By zdobyć klienta, nie wystarczy liczyć na kampanie reklamowe miasta. Ważna jest własna inicjatywa, tym bardziej że z roku na rok oferta staje się bardziej różnorodna.

W Krakowie znajduje się w sumie 25 tysięcy miejsc noclegowych. Hoteli jest około 104, w tym cztery 5-gwiazdkowe. Obiektów pozahotelowych, takich jak hostele, pokoje gościnne czy apartamenty jest 160. Od dłuższego czasu utrzymuje się trend na inwestowanie w miejsca noclegowe, rozwijają się inicjatywy prywatne.

- Jest bardzo duże zapotrzebowanie na hotele, dlatego uważam, że warto inwestować - mówi Andrzej Izdebski, przedsiębiorca ze Stanów Zjednoczonych, który planuje budowę hotelu przy rondzie Mogilskim. W ciągu ostatnich trzech lat wybudowano kilka hoteli, niektóre o wysokim standardzie - Sheraton, Holiday i Radisson. Powstało też dużo innych miejsc noclegowych, z których około 40 zarejestrowało swoją działalność.

- Przez trzy ostatnie lata urząd organizował kampanie mające na celu zachęcenie turystów do odwiedzenia Krakowa. Organizowano je zarówno w kraju, jak i za granicą. Jedną z nich przeprowadzono pod hasłem: "W Krakowie nie ma czasu na sen" - mówi dyrektor Katarzyna Gądek z działu Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. - Głównym celem kampanii jest przedłużenie sezonu poza miesiące wakacyjne. Nie chcemy natomiast, żeby Kraków stał się "turystycznym McDonaldem" i stracił swoją niepowtarzalną atmosferę.

Kraków jest coraz modniejszy wśród obcokrajowców. Jak się okazuje, zainteresowaniem cieszą się już nie tylko najcenniejsze zabytki w centrum miasta. Coraz większą popularność zyskuje również rejon Nowej Huty. Kraków jest także ważnym punktem na mapie podróży po Europie Wschodniej. Taki trend utrzymuje się wśród Amerykanów, Australijczyków i Anglików. W ciągu wakacji zwiedzają oni Węgry, Czechy, Polskę i Słowację.

- Jestem w podróży po Europie już sześć miesięcy - opowiada Australijczyk Sean. - W Krakowie zatrzymałem się na kilka dni. Wybrałem hostel. Warunki są dobre, obsługa świetnie mówi po angielsku, standard jest bardzo wysoki, a cena niska.

Takie miejsca noclegowe robią się coraz bardziej popularne na terenie całego Krakowa.

- Gdy zaczynaliśmy naszą działalność, istniały trzy hostele - opowiada Jakub Górecki z Gardenhouse. - Teraz konkurencja rośnie w zastraszającym tempie.

Hostele cieszą się popularnością ze względu na umiarkowane ceny i dobre warunki. Ważna jest też lokalizacja - większość z nich mieści się w obrębie Śródmieścia. Przeciętna cena to 50-60 zł za noc. Klientami są głównie młodzi ludzie prywatnie zwiedzający Europę. Pokoje hostelowe są wieloosobowe, łazienka znajduje się na korytarzu na każdym piętrze, goście mogą korzystać ze wspólnej umeblowanej kuchni i salonu. Atmosfera w hostelach sprzyja zawiązywaniu nowych znajomości. Turyści wykupują w hostelach przeważnie 3-4 noclegi. Warto wcześniej zarezerwować miejsce. Młodzi ludzie bardzo często decydują się też na nocleg w schroniskach młodzieżowych. Przyjeżdżają najczęściej grupami. Jest tu jeszcze taniej niż w hostelach.

Kraków staje się modny także z innych względów. Od niedawna do miasta przyjeżdżają zagraniczni miłośnicy nocnej zabawy. Przylatują w piątek tanimi liniami. Oprócz wielu dyskotek i pubów przyciągają ich niskie ceny.

- Anglicy, Irlandczycy i Włosi organizują u nas wieczory kawalerskie - opowiada Natalia, barmanka w Budda Barze. - Właściwie w każdy weekend coś się dzieje - śmieje się. Imprezowicze szukają noclegów w hotelach o średnim standardzie, ale blisko centrum.

Również na Kazimierzu rozwija się baza noclegowa, z której korzystają m.in. żydowscy turyści. - Jesteśmy przygotowani na przyjęcie ludzi z innych kultur. Na przykład Żydzi przywożą ze sobą koszerne jedzenie, a my udostępniamy im kuchnię do przygotowania posiłków - mówi Anna Furgał z hotelu Kazimierz.

Ceny za nocleg wahają się w graniach 150-300 złotych. Hotelarze nie narzekają na brak klientów. W zeszłym roku z usług hoteli korzystało aż 72 proc. turystów zagranicznych. Biznesmeni wybierają hotele o najwyższym standardzie, gdzie nocleg kosztuje od 150 euro wzwyż. Najdroższe są apartamenty, na przykład prezydencki w Sheratonie (1025 euro plus 7 proc. VAT).

KATARZYNA KLIMEK

MAGDALENA KUFREJ

JAK SZUKAĆ NOCLEGU?

Użyteczne adresy:

*
Punkt Informacji o Mieście, 31-005 Kraków, ul. Szpitalna 25, tel. (012) 432-01-10, 432-00-60, fax: (012) 432-00-62
*
Małopolskie Centrum Informacji Turystycznej, 31-042 Kraków, Rynek Główny 1/3 (Sukiennice), tel. (012) 421-77-06, 421-30-51, fax: (012) 421-30-36
*
Biuro "Jordan", Centrum Informacji Turystycznej i Zakwaterowania, 31-154 Kraków, ul. Pawia 8, tel.: (012) 422-60-91 Przydatne linki:

www.krakow.pl

http://krakow.naszemiasto.pl

www.bookings.pl

www.hotelewkrakowie.pl

http://krakow-noclegi.pl

www.krakinfo.pl

www.online-hotel.pl

http://noclegi.infhotel.pl

www.mojenoclegi.pl/malopolskie.php

www.krakowlife.pl

Przykładowe ceny:

Hotele (cena za nocleg w pokoju 2-osobowym):

Grand 245 euro
Holiday 199 euro
Radisson 160-200 euro



(w zależności od miesiąca)

Royal 220-295 euro
Pugetów 480 euro



(razem ze śniadaniem)

Europejski 324 euro



(razem ze śniadaniem)

Novotel 130 euro
Alef 56-89 euro
Hotel Kazimierz 60-80 euro



(w tygodniu),

50-70 (w weekendy)

Hostele:

Hostel nad Młynkiem 170 zł
Travellers Inn Hostel 110 zł
Gardenhouse 150 zł
Atlantis 80 zł



(poza sezonem 50 zł)

Schroniska:

Express 36 zł



Schronisko

Studenckie AGH 25 zł



Schronisko PTSM

"Oleandry" 30-40 zł



Pensjonaty:

W Ogrodach 120-150 zł
Globtroter 260 zł
Leo 120 zł



Pokoje gościnne:

Home
*
Travel 190 zł
Trzy Kafki 35-60 zł



Dom Duszpasterski Sanktuarium

Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

166, 190 (ze śniadaniem)

Domy turystyczne:

Junior Krakus 97 zł



Dom Wycieczkowy

Pod Sokołem 25zł



(pokój wieloosobowy)

Dom Pielgrzymkowo-

-Wycieczkowy 20 zł



Kemping:

Smok 30-57 zł



(za miejsce na polu namiotowym)


"Dziennik Polski" 2006-07-17

Autor: ea