Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie lękamy się świadczyć o Chrystusie!

Treść

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Z ks. Rafałem Cudziło, duszpasterzem Rodziny Radia Maryja istniejącej przy bazylice katedralne Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, rozmawia Izabela Kozłowska

Od lat uczestniczy Ksiądz w pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Jaka intencja towarzyszy Księdzu w tym roku?

- Tak, jak wszyscy obecni na Jasnej Górze, dziękuję Panu Bogu za dar kanonizacji św. Jana Pawła II. Dziękuję Bogu, że miałem możliwość osobistego uczestniczenia w tym wielkim wydarzeniu. Towarzyszy mi także modlitwa za naszą Ojczyznę. Obserwując wydarzenia z ostatnich tygodni – nagonkę na prof. Chazana i katolickich lekarzy, czy aferę taśmową – sprawy nie napawają optymizmem. Dlatego proszę świętego Jana Pawła II, aby wstawiał się za umiłowaną przez niego Polskę i Polaków.

Jak zaczęło się Księdza pielgrzymowanie?

- W jasnogórskim spotkaniu Rodziny Radia Maryja pierwszy raz uczestniczyłem w 1992 roku. Wówczas byłem uczniem siódmej klasy szkoły podstawowej. Urzekła mnie atmosfera modlitwy i wspólnoty. Od tamtego czasu co roku staram się uczestniczyć w tym niezwykłym pątniczym spotkaniu. Włączam się również w pielgrzymki piesze i rowerowe. Obecnie przybywam na Jasną Górę z Rodziną Radia Maryja już nie tylko jako pielgrzym. Jestem tu jako duszpasterz i organizator wyjazdu. Moja rola nieco się zmieniła, ale te jasnogórskie spotkania niezmiennie są bardzo bliskie memu sercu. Osobiście bardzo lubię być w dużej wspólnocie osób wierzących, która radosną i spontaniczną modlitwą uwielbia Pana. W czasie tej tradycyjnej już lipcowej pielgrzymki czuje się ducha wspólnoty, jedności. To również daje pociechę i umocnienie. Spotkanie takiej ilości osób o wspólnym systemie wartości jest niezwykle budujące i potrzebne również nam – kapłanom.

Tegoroczna pielgrzymka jest dziękczynieniem za kanonizację świętego Jana Pawła II. Rodzina Radia Maryja gromadzi się na Jasnej Górze pod hasłem „Ze świętym Janem Pawłem II odnawiajmy oblicze ziemi, tej ziemi”.

-  Kanonizacja naszego wielkiego Rodaka była radosnym i ważnym dniem dla każdego Polaka. To wspaniałe i istotne wydarzenie nie tylko dla Kościoła, ale również całego świata. Potrzeba dziękować Panu Bogu za dar życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Nie zapominajmy, że Radio Maryja zawsze było bliskie sercu Ojca Świętego i to jest również zadanie dla Rodziny Radia Maryja, której jestem członkiem.

Jak Rodzina Radia Maryja może je wypełniać?

- Członkowie Rodziny Radia Maryja już realizują te zadania. Zwróćmy uwagę, że oni angażują się w sprawy społeczne, stają w obronie najsłabszych i najbardziej uciśnionych. Stoją po stronie prawdy, dobra i piękna. Co więcej swoją modlitwą otaczają całą Ojczyznę i wszystkich rodaków. To przykłady realizowania testamentu jaki nam pozostawił św. Jan Paweł II. Rodzina Radia Maryja od wielu, wielu lat daje świadectwo wiary, a przecież nasz wielki Rodak zawsze podkreślał, byśmy nie lękali się. Ta niezwykła rodzina nieraz udowodniła, że nie lęka się oponentów, bo jej siłą jest modlitwa oraz to, że za patronkę ma Matkę Bożą.

Z tego też wynika fenomen Rodziny Radia Maryja?

- Mówimy o wyjątkowej rodzinie, która skupia ludzi w różnym wieku, wykształceniu, a także miejscu zamieszkania i oczywiście o różnych zainteresowaniach. Rodzinę tą tworzy ogromna grupa ludzi, słuchaczy Radia Maryja, którzy mimo różnic potrafią wspólnie działać i jednoczyć się. Rodzinę Radia Maryja łączy przede wszystkim wiara, modlitwa, wyczulenie na sprawy społeczne i sytuację w Ojczyźnie. Rodzinę tą tworzą świadomi katolicy, wiernie trwający przy sercu Matki. Rozgłośnia ta sama w sobie jest wyjątkowa i nie będzie nadużyciem jeśli powiem, że to fenomen w skali całego świata. Radio Maryja nie tylko ewangelizuje, ale także prawdziwie informuje i pozwala się rozwijać.

Ksiądz biskup Stanisław Napierała we wczorajszej homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej pierwszego dnia 23. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja podkreślił, że „Radio Maryja, Telewizja Trwam i „Nasz Dziennik” stoją na straży ładu i porządku duchowo-moralnego”. To sprawia, że od lat Radio Maryja poddawane jest ciągłym atakom?

- Oczywiście Radio Maryja wyróżnia się na tle rynku medialnego w Polsce. Nie idzie ono w rymt głównego nurtu lecz zawsze pokazuje prawdę. To nie podoba się wielu. Im Radio Maryja jest silniejsze, tym tych ataków będzie więcej. Chciałbym zwrócić uwagę na pewną logikę… Ataki na Kościół w Polsce, po 1989 roku, rozpoczęły się właśnie od ataków na Radio Maryja i o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, który nigdy się nie ugiął. Środowiska nieprzychylne Radiu Maryja, w tym bardzo wielu polityków, doszły do wniosku, że jeśli uda im się spacyfikować tą rozgłośnię, to łatwiej będzie zniszczyć katolików. Nie udało im się zlikwidować Radia Maryja, dlatego teraz otwarcie uderzają w biskupów, kapłanów i wiernych. I teraz musimy być odważni i zjednoczyć nasze siły, by zło dobrem zwyciężać.

Dziękuję za rozmowę.


PROGRAM DRUGIEGO DNIA 23. PIELGRZYMKI RODZINY RADIA MARYJA NA JASNĄ GÓRĘ:

godz. 08.00 - Godzinki

godz. 11.00 – uroczysta Msza św., której będzie przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia

godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia 

Transmisja w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Izabela Kozłowska
Nasz Dziennik, 13 lipca 2014

Autor: mj