Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Naukowcy dla żołnierzy

Treść

Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wesprze IPN w poszukiwaniach nieznanych jeszcze miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.
Porozumienie o współpracy w ramach ogólnopolskiego projektu naukowo-badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956” zostało zawarte pod koniec maja.
– W pewnym sensie jest to sformalizowanie dotychczasowej współpracy, ale też wciągnięcie w projekt poszukiwawczy kolejnego znaczącego partnera, jakim jest UM we Wrocławiu – zaznacza Andrzej Arseniuk, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej. Dotąd ekipę kierowaną przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka wspierała grupa wrocławskich naukowców – antropolog i lekarze sądowi.
Teraz w projekt mocniej włączy się cała instytucja; rolą UM ma być wsparcie naukowe – zarówno podczas prac prowadzonych w terenie, jak i laboratoriach. Będzie to m.in. akwizycja danych medycznych, pochodzących z sądowo-lekarskich i antropologicznych oględzin ludzkich szczątków, interpretacja tych danych i formułowanie odpowiednich wniosków sądowo-medycznych.
W myśl porozumienia Instytut zobowiązał się do prowadzenia i koordynowania badań naukowych związanych z poszukiwaniami oraz do propagowania ich wyników.
Projekt „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956”, w ramach którego powstał interdyscyplinarny zespół badawczy, działa niespełna dwa lata. W tym okresie w kilku miejscach w Polsce przeprowadzono prace badawcze i ekshumacyjne. Ich efektem było odnalezienie ponad pięciuset szczątków ofiar komunizmu, z których dotąd udało się zidentyfikować dwudziestu ośmiu bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Najbardziej zaawansowane prace związane są z projektem ekshumacji w kwaterze „Ł” na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
Marcin Austyn
Nasz Dziennik, 9 czerwca 2014

Autor: mj