Nauka w namiotach
Treść
Dwadzieścia siedem namiotów na 820 metrach kwadratowych, ponad 500 pokazów, eksperymentów i prezentacji, występy artystyczne na estradzie - to wszystko czeka krakowian, którzy przyjdą jutro na Rynek Główny. O godz. 11 rozpocznie się tam Festyn Nauki.
Impreza jest częścią trwającego w Krakowie Festiwalu Nauki. Na płycie Rynku Głównego stanie jutro miasteczko złożone z 27 namiotów, w których prezentować się będą uczestniczące w festiwalu krakowskie uczelnie.
Prezentacje zostały pomyślane tak, by jak najbardziej zainteresować widzów. I tak na stoisku Akademii Ekonomicznej będzie można zobaczyć wirtualną giełdę papierów wartościowych, zagrać w kasynie i w grę monopol.
Akademia Górniczo-Hutnicza pokaże m.in. lewitację magnetyczną, "śpiewające rury", tworzenie obrazów trójwymiarowych i płukanie złota.
W namiocie Akademii Pedagogicznej obejrzeć będzie można wstęgę Möbiusa, wziąć udział w warsztatach ceramicznych i zobaczyć, jak powstawała średniowieczna księga.
Wydział Filologiczny UJ przygotował quizy i konkursy językowe, Wydział Historyczny degustacje potraw kuchni bałkańskiej i staropolskiej, a Wydział Fizyki pokaz wahadła Maxwella.
Na estradzie ustawionej pod Wieżą Ratuszową wystąpią m.in. orkiestra reprezentacyjna AGH, Zespół Sygnalistów Myśliwskich Wydziału Leśnego AR oraz Zespół Pieśni i Tańca UJ "Słowianki".
O godz. 12 na scenie nastąpi uroczyste otwarcie Festynu Nauki. Równolegle przez cały tydzień trwają inne imprezy Festiwalu Nauki - wykłady, prelekcje, koncerty i spektakle przygotowane przez wszystkie uczestniczące instytucje. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć w Internecie pod adresem www.festiwalnauki.krakow.pl.
(PS)
"Dziennik Polski" 2006-05-17
Autor: ab