Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Treść

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypada on w rocznicę egzekucji siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W tym roku mija 70 lat od tego wydarzenia.

Komuniści strzałem w tył głowy zamordowali ppłk Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Historyk i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki, przypomina, że Żołnierze Wyklęci stawili czoła komunizacji Polski.

– Próby komunistów się udały, niezależnie od oporu, który po roku 1945 zebrał ok. 200 tysięcy cywilów i żołnierzy. Żołnierze Wyklęci to ci wszyscy, dla których rok 1945 nie był końcem wojny. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został przyjęty przez Sejm dopiero w 2011 r., (…) pokazuje i przypomina nam także, jak długo polscy bohaterowie musieli czekać na sprawiedliwość. Dopiero w 2011 r. oddano im należyty hołd, który przypominamy także dzisiaj – mówi dr Karol Nawrocki.

Pamięć Żołnierzy Wyklętych upamiętni dziś m.in. prezydent Andrzej Duda. Przed południem złoży on wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru w „Willi Jasny Dom” w warszawskich Włochach.

W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia m.in. ostatnim żyjącym weteranom podziemia antykomunistycznego.

Pod „ścianą straceń” byłego więzienia mokotowskiego, gdzie 70 lat temu wykonano egzekucję na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Warszawie, prezydent Andrzej Duda zapali znicz.

RIRM/TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj