Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nadzieja dla człowieka i kultury

Treść

Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie ma nowego, piętnastego w historii uczelni doktora honorowego. Członkiem tego grona został wczoraj kardynał Marian Jaworski, metropolita lwowski, pierwszy rektor PAT.

Przedstawiając sylwetkę doktoranta, dominikanin o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski powiedział m.in., że "jego wysiłki skierowane były na to, by nie dopuścić do zdrady człowieka". - Ani Bóg nie umarł, ani człowiek nie jest skazany na klęskę. Takie myślenie to wielkie potwierdzenie nadziei dla człowieka i dla kultury. Już to - i aż to! - jest uzasadnieniem decyzji Senatu PAT - mówił o. Kłoczowski.

O tym, jak popularną postacią w Polsce jest metropolita Lwowa świadczyły tłumy duchownych - kardynałów, biskupów, arcybiskupów - a także liczne grono świeckich o znanych nazwiskach, którzy przybyli wczoraj do auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gości powitał ks. prof. Jan Maciej Dyduch, rektor PAT, przedstawiając uchwałę Senatu tej uczelni z 20 marca 2006 roku o nadaniu godności doktora honoris causa kardynałowi Jaworskiemu. Mówiąc o dorobku doktoranta, ks. prof. Dyduch przypomniał, że jako profesor filozofii miał on znaczny wkład w zapoczątkowanie i rozwój polskiej fenomenologii religii, jako dziekan Wydziału Teologicznego i rektor PAT był jednym z twórców papieskiej Alma Mater po usunięciu Wydziału Teologicznego z UJ, a jako pasterz archidiecezji lwowskiej stał się dla niej "niestrudzonym odnowicielem życia religijnego".

Dyplom doktora honorowego wręczyli kard. Jaworskiemu ks. prof. Jan Maciej Dyduch oraz kard. Stanisław Dziwisz jako Wielki Kanclerz PAT.

Telegram do doktoranta wystosował papież Benedykt XVI, który podziękował mu za posługę we Lwowie, wspominając też zasługi dla Papieskiej Akademii Teologicznej. Papież pobłogosławił wszystkich uczestników uroczystości na UJ.

Nowy doktor honorowy PAT wygłosił wykład pt. "Poznawanie Boga". Był on oparty na rozważaniach św. Augustyna.

Kard. Marian Jaworski odebrał wczoraj na uroczystej sesji Rady Miasta honorowe obywatelstwo Krakowa. W uzasadnieniu radni stwierdzili, że położył on wielkie zasługi dla nauki i kultury polskiej oraz pojednania narodów Polski i Ukrainy. Zwrócili też uwagę na liczne więzi łączące ks. kardynała z naszym miastem. Przyjmując honorowe obywatelstwo ks. kardynał wspomniał dwie postaci, które, tak jak on, połączyły Lwów i Kraków: kard. Adama Sapiehę oraz abp. Józefa Bilczewskiego. (G, WT)

ByŁ z papieŻem do koŃca

Kardynał Marian Jaworski jest czterdziestym czwartym metropolitą arcybiskupem lwowskim, pierwszym kardynałem obrządku łacińskiego w tym mieście. Urodził się 21 sierpnia 1926 r. we Lwowie. W 1945 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie. Wysiedlony przez władze sowieckie, trafił do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie przeniesiono seminarium lwowskie. 25 czerwca 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie. Został wikarym w parafii Basznia Dolna. Wkrótce został kapelanem abp. Eugeniusza Baziaka - ostatniego polskiego arcybiskupa koadiutora Lwowa, który w 1946 r. musiał przenieść się do Polski. Jednocześnie kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ukończone uzyskaniem doktoratu z teologii w 1952 r. Dwa lata później (1954) uzyskał doktorat z filozofii na KUL, a w 1965 - habilitację z filozofii religii na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie. Gdy 8 grudnia 1981 r. Jan Paweł II przekształcił oficjalnie wydział w Papieską Akademię Teologiczną, ks. prof. Jaworski został jej pierwszym rektorem. 16 stycznia 1991 r., gdy stała się możliwa odbudowa katolickich struktur kościelnych na Ukrainie, Jan Paweł II mianował go pierwszym po wojnie arcybiskupem metropolitą lwowskim. Kardynał Jaworski towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego ostatnich godzinach. Godzinę przed śmiercią papieża przewodniczył mszy świętej w jego pokoju. (G)

"Dziennik Polski" 2006-06-09

Autor: ab