Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nadwaga i otyłość poważnymi problemami wśród dzieci i młodzieży

Treść

Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży to poważne problemy. Złe odżywianie i zdalne nauczanie, a co za tym idzie także mniejsza aktywność fizyczna, to główne powody nadmiernej masy ciała wśród polskich uczniów.'

Zdalne nauczanie i brak lekcji wychowania fizycznego przyczyniły się do wzrostu otyłości wśród dzieci i młodzieży. Dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje specjalny dwuetapowy program do walki z problemem.

– Najpierw przeszkolenie nauczycieli w-f i nauczycieli wczesnoszkolnych, żeby godziny w-f, które są w siatce godzin, były wykorzystane jak najbardziej efektywnie pod kątem zwalczania problemu – powiedział prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

To także większa liczba godzin sportowych pozalekcyjnych.

Jak podkreślił Dariusz Jaworski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Mońkach, nauczyciel wychowania fizycznego, takie rozwiązania są dzisiaj bardzo potrzebne, szczególnie w przypadku dziewcząt.

– W szkole realizujemy program Klub, program SKS-ów i wiem, że program będzie dotyczył zajęć pozalekcyjnych z uwzględnieniem, ze szczególnym naciskiem na dziewczęta, bo chłopcy mają w sobie naturalną potrzebę, że wyjdą pograć w piłkę, a dziewczęta jest coraz trudniej zmotywować do uprawiania sportu – zaznaczył Dariusz Jaworski.

Do aktywności fizycznej zachęca również Ministerstwo Sportu. Oferta resortu jest skierowana do każdej grupy wiekowej.

– Pamiętajmy, że szkoła i rodzina to dwa główne miejsca, gdzie kształtujemy charakter i nawyki dziecka. Nasze programy koncentrują się wokół tych filarów, nakłady na sport dzieci i młodzieży od 2016 roku wzrosły o 140 proc. – wskazała Anna Krupka, wiceminister sportu.

Przyczyną, która prowadzi do otyłości wśród dzieci i młodzieży, jest niewątpliwie nieprawidłowe odżywianie oraz niewłaściwy styl życia, zarówno samego dziecka, jak i jego rodziców.

– Dzieci lubią nie tylko chipsy, lubią jogurty, lubią pić soki i jeśli rodzice nie myślą o tym, co podają dzieciom, nie czytają etykiet, w jakiej ilości cukru dostają dzieci, to takie mamy efekty. Polskie dzieci reprezentują największą grupę dzieci z otyłością w Europie – podkreśliła dr Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny, psychodietetyk.

Dzieci i młodzież zmagające się otyłością z dużym prawdopodobieństwem pozostaną otyłe także po osiągnięciu dorosłości.  Przez otyłość będą zmagały się również z wyższym ryzykiem zachorowania na choroby prowadzące do zmniejszenia jakości i długości ich życia – zaznaczył dr Paweł Wróblewski, prezes dolnośląskiej rady lekarskiej.

– Jest to choroba bardzo groźna, choroba cywilizacyjna i XX, i XXI wieku. To nie tylko kwestia nadwagi i obciążeń stanów, ale niestety problem patologii w przemianach metabolicznych praktycznie wszystkich organów – wskazał dr Paweł Wróblewski.

Stąd płynie apel do rodziców, aby zwracali uwagę na dietę dziecka i zachęcali do aktywności fizycznej.

***

W polskim społeczeństwie przybywa ludzi z nadmierną wagą. Według raportów GUS i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co druga dorosła osoba w kraju ma nadwagę lub jest otyła. U dzieci i młodzieży choroba ta występuję w 5 proc. tej grupy. Czym jest otyłość i jak sobie z nią radzić? [więcej]

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj