Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Na prawo bez egzaminów

Treść

Od przyszłego roku wszyscy kandydaci, zarówno ze starą, jak i nową maturą, będą przyjmowani bez egzaminów na prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Taką decyzję podjęła Rada Wydziału Prawa i Administracji. Zmienić może ją jeszcze senat uczelni, ale wszystko wskazuje na to, że tego nie zrobi.

Tegoroczni kandydaci na prawo i administrację musieli przebrnąć przez trudny test sprawdzający ich wiedzę prawniczą i umiejętność logicznego myślenia. Nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, która weszła w życie 1 września tego roku, zakazała uczelniom organizowania, bez zgody ministra edukacji, dodatkowych egzaminów wstępnych dla nowych maturzystów.

Prawnicy z UJ postanowili pójść o krok dalej i zrezygnowali całkowicie z organizowania testów.

Nowi maturzyści będą przyjmowani na podstawie wyniku matury pisemnej z historii i wiedzy o społeczeństwie na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz wyniku z egzaminu maturalnego z języka obcego (może to być również łacina i greka) na poziomie podstawowym.

Z kolei starych maturzystów podczas rekrutacji będzie obowiązywała średnia ocen z przedmiotów z matury pisemnej, ustnej oraz ze świadectwa maturalnego (z przedmiotów zdawanych na maturze). Aby móc ubiegać się o przyjęcie na prawo lub administrację, starzy maturzyści muszą mieć jednak średnią z tych przedmiotów nie mniejszą niż 4,5.

Limit miejsc zostanie rozdzielony proporcjonalnie pomiędzy kandydatów ze starą i nową maturą.

Wiadomo już także, jak będzie wyglądała przyszłoroczna rekrutacja na dwa inne wydziały UJ - Filozoficzny oraz Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne.

Na wszystkich kierunkach Wydziału Filozoficznego również zrezygnowano z egzaminów wstępnych, ale tylko dla kandydatów z nową maturą. Będą oni przyjmowani na podstawie punktów z matury na poziomie rozszerzonym z języka polskiego, języka obcego oraz przedmiotu wybranego.

Starzy maturzyści będą musieli napisać tzw. test umiejętności studiowania.

Na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne kandydaci ze starą maturą będą przyjmowani na podstawie wyniku organizowanego przez uczelnię testu z wiedzy humanistycznej oraz testu predyspozycji do studiowania. W przypadku kandydatów z nową maturą pod uwagę będzie brany wynik pisemnego egzaminu maturalnego z 3 przedmiotów na poziomie rozszerzonym - języka polskiego, języka obcego nowożytnego lub języka mniejszości narodowej oraz jednego z przedmiotów do wyboru spośród siedmiu - historia, historia sztuki, historia muzyki, wiedza o społeczeństwie, greka i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna oraz matematyka. Dodatkowo wydział weźmie pod uwagę wynik egzaminu ustnego z języka polskiego i języka obcego nowożytnego lub języka mniejszości narodowej na poziomie rozszerzonym. (ANKO)

"Dziennik Polski" 2005-10-20

Autor: ab