Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzyka w Starym Krakowie

Treść

Jutro (15 bm.) w Krakowie rozpocznie się XXXI Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie". Podczas 17 dni w zabytkowych wnętrzach krakowskich kościołów, na dziedzińcach i w sali Filharmonii Krakowskiej będzie można wysłuchać wielu wspaniałych koncertów.

Jak zapowiadają organizatorzy imprezy, do Krakowa przyjadą najwybitniejsi muzycy z całego świata, m.in. pianista Grigorij Sokołow, skrzypek Roby Kalatos, sopranistka Emma Kirkby, Prażsky Komorni Orchestr, Canadian Brass i zespół "I Solisti Veneti" pod dyrekcją Claudia Simonego. Zabrzmią kompozycje m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwika van Beethovena, Roberta Schumanna, Dymitra Szostakowicza i Beli Bartoka.
Pierwszy - inauguracyjny - koncert odbędzie się w kościele Ojców Augustianów. Wystąpi w nim Capella Cracoviensis pod kierunkiem Stanisława Gałońskiego, organizatora i dyrektora artystycznego festiwalu. Krakowskiej publiczności zaprezentowana zostanie "Msza c-moll" W.A. Mozarta.
- Mam świadomość, że ten festiwal stawia poprzeczkę wyżej niż inne tego typu imprezy. Staram się, by był także festiwalem edukacyjnym. Tu nie chodzi o udział gwiazd, ale o to, by ludzie wysłuchali np. kwartetu Beethovena i coś im w duszy zostało - mówi Stanisław Gałoński.
Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" jest organizowany od 1976 roku. Jego inicjatorem i dyrektorem artystycznym od samego początku jest szef Capelli Cracoviensis Stanisław Gałoński. Dotychczas podczas festiwalu występowali artyści tej miary co Henryk Szeryng, Grigorij Żyslin, Ivan Monighetti, Ida Haendel, Christopher Hoogwood i Witold Rowicki.
Małgorzata Pabis

Autor: ea