Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzeum Historyczne - jubileuszowo

Treść

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbyła się wczoraj konferencja prasowa, w czasie której przedstawiono udział muzeum w zbliżających się obchodach 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim.



Największym przedsięwzięciem muzealnym jest otwierana w nocy z 5 na 6 czerwca, w pałacu Krzysztofory, wystawa "Kraków, europejskie miasto prawa magdeburskiego". Ponad 800 eksponatów (dokumenty, dzieła sztuki, rzemiosła i inne obiekty zabytkowe, makiety i wizualizacje), rozmieszczonych na 3 poziomach pałacu, przeprowadzi nas przez 4 stulecia - tak długo prawo magdeburskie określało ustrój miasta. Po raz pierwszy udostępnione zostaną piwnice Krzysztoforów (tam początek wystawy), wśród cennych dokumentów wystawiony zostanie oryginał aktu lokacyjnego, zobaczymy - obok historycznych insygniów władzy miejskiej - liczne i cenne pamiątki cechowe, świadectwa potrzeb estetycznych i życia duchowego krakowian w ciągu wieków.

Atrakcją stanie się zapewne otwierana 8 czerwca nowa trasa turystyczna "Mury obronne". Zachowana część fortyfikacji Krakowa z Barbakanem (jedna z największych tego typu budowli w Europie) tworzy bezcenny zespół.

Na całe lato i początek jesieni (od 3 czerwca do 6 października) Muzeum Historyczne zaprosi na "Spotkania ze średniowiecznym Krakowem w Barbakanie". Będą średniowieczne kramy, rzemieślnicy i patrycjusze miejscy, damy dworu i rycerze toczący turniejowe walki.

Na wczorajszej konferencji prasowej dyr. Michał Niezabitowski poinformował też, przekazując następnie głos twórcy, o "kulminacji obchodów jubileuszu 750-lecia lokacji miasta Krakowa", czyli powstałym z inicjatywy Muzeum Historycznego m. Krakowa oratorium "Cracovia est" z muzyką Dariusza Reguckiego i librettem stworzonym przez niewyszczególnionych z nazwiska pracowników tego muzeum. Autor muzyki to, jak napisano, "krakowski kompozytor i reżyser, autor muzyki teatralnej i filmowej".

Fragment jego utworu zaistniał dokładnie rok temu, teraz dojdzie do "światowego prawykonania" ponadgodzinnej całości. Opiera się ona na tekstach polskich i łacińskich dotyczących czasu od roku 1257 do 1791 i ma przywołać minione dzieje miasta.

Wykonawcami będą krakowscy wokaliści Beata Czernecka, Zbigniew Wodecki oraz laureat "Drogi do gwiazd" i "Szansy na sukces" Andrzej Gaździcki, orkiestra Opery Krakowskiej i Chór Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, których poprowadzi Piotr Sułkowski.

Pięcioczęściowy utwór, łączący, jak go przedstawiono, "brzmienie klasyczne z elementami współczesnej muzyki ilustracyjnej i rozrywkowej" zostanie zaprezentowany we wtorek, 5 czerwca o godz. 21 na Rynku Głównym w Krakowie.

(AN, WAK) ,"Dziennik Polski" 2007-05-30

Autor: ea