Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzeum Etnograficzne w Toruniu: wystawa dot. religijności wodniaków

Treść

W toruńskim Muzeum Etnograficznym możemy podziwiać wystawę pt. „Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych”. Na ekspozycji zaprezentowany jest temat religijności wodniaków – żeglarzy, sterników, flisaków, oryli i rybaków, czyli ludzi pracujących na rzece.

Była to subkultura zawodowa szczególnie narażona na wiele niebezpieczeństw i „rychłą śmierć” przez utonięcie. Stąd też brała się wyjątkowa religijność wodniaków. Ekspozycja ukazywać będzie kult  świętych patronów, ale też pracę „wodnych ludzi”. W tle ukażą się panoramy nadwiślańskich miast na szlaku Wisły, od miasta Strumień, po Gdańsk – wskazuje współautorka projektu Dorota Kunicka.

– Wystawa jest efektem badań terenowych, które przeprowadzaliśmy wzdłuż całej Wisły, niemalże od źródeł, aż do Gdańska. Odwiedziliśmy różne sanktuaria odwiedzane przez wodniaków pływających po Wiśle. Pomysł zrodził się w dziale Rybołówstwa, ponieważ chcieliśmy uczcić ogłoszony przez Sejm Rok Rzeki Wisły. Stwierdziliśmy, że będzie to inne, ciekawsze podejście do tematu Wisły niż standardowe wystawy o kulturze ludowej. Temat religijności wodniaków jest wciąż nie do końca zbadany. Był w prawdzie przedmiotem różnych artykułów, ale tak całościowo nie potraktowano ich jako jedną subkulturę – mówi Dorota Kunicka.

Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Rzeki Wisły 2017. Wystawę, autorstwa dr. Artura Trapszyca, będzie można oglądać w toruńskim Muzeum Etnograficznym do 15 października bieżącego roku.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 6 sierpnia 2017

Autor: mj

Tagi: Muzeum Etnograficzne w Toruniu wystawa dot. religijności wodniaków