MŚ w narciarstwie klasycznym w Libercu

W najbliższą środę w czeskim Libercu rozpoczną się 47. mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Pierwszą konkurencją będzie 19 lutego bieg kobiet na 10 km techniką klasyczną, zawody zakończą się w niedzielę, 1 marca, biegiem mężczyzn na 50 km techniką dowolną ze startu wspólnego.

W składzie reprezentacji Polski jest trzynaście osób - sześciu skoczków narciarskich: Adam Małysz, Kamil Stoch, Stefan Hula, Łukasz Rutkowski, Rafał Śliż i Maciej Kot, oraz ekipa biegaczy: Janusz Krężelok i Maciej Kreczmer oraz Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek, Paulina Maciuszek, Martyna Galewicz.
Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner liczy na dobry start Kowalczyk i kobiecej sztafety. Justyna Kowalczyk, która w tym sezonie trzy razy triumfowała w zawodach Pucharu Świata, ma walczyć o medale, zaś polska czwórka o miejsca 6-8.
Dwa lata temu w Sapporo nie udał się start Kowalczyk. Polka miała problemy zdrowotne, najwyższe - dziewiąte miejsce, zajęła w biegu łączonym.
Prezes PZN liczy także na dobry start Adama Małysza, który dwa lata temu, podczas mistrzostw świata w japońskim Sapporo, jako jedyny w polskiej ekipie wywalczył medal, wygrywając konkurs skoków na średniej skoczni. W Sapporo Małysz wywalczył czwarty tytuł w karierze, poprzednie zdobył w 2003 roku w Val di Fiemme i dwa lata wcześniej w Lahti. Trener kadry skoczków Łukasz Kruczek chciałby, aby w Libercu w każdym konkursie do serii finałowej awansowało trzech zawodników.