Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Można składać wnioski o dotację na zakup samochodu elektrycznego

Treść

Od poniedziałku można składać wnioski o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. Wsparcie może wynieść nawet 27 tys. złotych.

Polski rząd stawia na elektromobilność. Stąd program „Mój elektryk”, który zakłada dopłaty do zakupu aut z napędem elektrycznym lub wodorowym.

– Jedna czwarta całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej jest wywoływana przez transport, a z tego aż 70 proc. pochodzi z samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz autobusów – mówi Monika Porazik, doradca energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gdańsk.

Zaletą pojazdów elektrycznych jest nie tylko redukcja zanieczyszczeń, ale także hałasu. Takie auta sprawdzą się przede wszystkim w komunikacji miejskiej.

– Jeżeli chodzi o dalsze podróże, to sieć ładowarek w Polsce się rozrasta. Nie jest już problemem wyjechanie w dłuższą trasę, np. z Gdańska do Warszawy, zatankowanie na stacji szybkiego ładowania i powrót do Gdańska – podkreśla Monika Porazik

Takie pojazdy są dużo droższe od tradycyjnych samochodów, dlatego rząd proponuje bezzwrotne dotacje.

– Program jest uniwersalny. On jest skierowany do każdego beneficjenta – od osób fizycznych, poprzez firmy, samorządy, instytucje. Każdy z tych podmiotów jest zaproszony do wzięcia udziału – wyjaśnia Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Osoby fizyczne mogą otrzymać prawie 19 tysięcy zł dopłaty, a maksymalna wartość zakupionego auta może wynosić 225 tys. złotych. Więcej otrzymają osoby z Kartą Dużej Rodziny. W tym wypadku dotacja wyniesie 27 tysięcy złotych bez limitu ceny pojazdu. Wnioski o refundację można składać online.

– Mamy już kilkadziesiąt zgłoszeń. W dalszej części będziemy rozszerzać program o przedsiębiorstwa – w formule zarówno na zakup, jak i na leasing. To wszystko odbędzie się w najbliższych kilku tygodniach – informuje Rafał Kręcisz, dyrektor Departamentu Elektromobilności NFOŚiGW.

Osoba ubiegająca się o dopłaty musi zarejestrować pojazd w Polsce, ubezpieczyć go i nie może pozbyć się go przez dwa lata od uzyskania dotacji. Łącznie na realizację programu przeznaczono pół miliarda złotych. Rząd zapowiada jego kolejne edycje.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 12

Autor: mj