Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ministerialny deficyt myśli etycznej

Treść

Zdjęcie: BPJG Marek_Kępiński/ -

To najgorszy z projektów ustawy bioetycznej, jakie były dotąd przygotowane. Biskupi diecezjalni zebrani wczoraj na Jasnej Górze negatywnie ocenili projekt ustawy o leczeniu niepłodności zaproponowany w lipcu br. przez Ministerstwo Zdrowia. Dzisiaj Episkopat weźmie udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

– Nie sposób traktować tej ustawy poważnie – stwierdził ks. abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych. Ordynariusz warszawsko-praski podkreślił, że obecny projekt ustawy bioetycznej jest najgorszym z dotąd przygotowanych. Wskazał, że Ministerstwo Zdrowia, zapowiadając w tytule, że jest to ustawa o leczeniu niepłodności, tak naprawdę ogranicza się tylko do regulacji zasad stosowania technologii in vitro, i to w sposób skrajnie liberalny. W przedstawionym projekcie nie ma mowy o leczeniu bezpłodności, która obecnie stanowi w Polsce poważny problem społeczny.

Status ludzkiego embrionu

W ministerialnym projekcie pominięto ochronę życia ludzkiego na etapie embrionalnym. Jak podkreślił ks. abp Hoser, przedstawiony przez ministerstwo projekt charakteryzuje ogromny deficyt myśli etycznej. Ale to jest właśnie problem bioetyki w ujęciu laicko-liberalnym. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych zwrócił uwagę, że bazuje ona na niejasnych, niedopracowanych pojęciach i kryteriach, a jej zasadniczy problem to trudność w ustaleniu statusu i człowieczeństwa ludzkiego embrionu. Równocześnie przypomniał, że bioetyka katolicka oparta jest przede wszystkim na mocnym fundamencie antropologicznym i uznaje człowieczeństwo ludzkiego bytu od momentu poczęcia, przez to domaga się jego ochrony jako jednego z podstawowych praw człowieka.

Zespół KEP ds. bioetycznych przygotował projekt opracowania na temat statusu embrionu ludzkiego. To będzie wstęp do szerszego dokumentu – zapowiedział wczoraj przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki. Przypomniał, że eksperymenty biomedyczne, które traktują zarodek ludzki przedmiotowo, odczłowieczają osobę ludzką. – Eksperymentowanie na życiu to zagadnienie bardzo delikatne. Są sprawy, które dotyczą zdrowia osoby ludzkiej, które są dopuszczalne i chwalebne, ale są też eksperymenty na zarodkach, które traktują sprawę przedmiotowo, odczłowieczają to, co należy do właściwości człowieka i osoby ludzkiej – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki. Zwrócił uwagę, że człowiek ma prawa od poczęcia, „choć niektórym wydaje się, że można lekceważyć życie ludzkie w tym pierwszym jego etapie”.

Ksiądz arcybiskup Gądecki wyjaśnił też, że procedura in vitro jest nie do pogodzenia z katolicką wizją, także z tego powodu, że ta ostatnia wiąże początki życia ludzkiego z miłością małżonków, a nie tylko z jej technicznymi aspektami. – Człowiek nigdy nie może być przedmiotem manipulacji ani produkcji mającej znamiona produkcji zwierzęcej – dodał.

Pytany przez dziennikarzy, czy Kościół nie powinien być bardziej postępowy w kwestiach bioetycznych, zwłaszcza in vitro, stwierdził: – Kościół jest postępowy, gdy jest wierny Ewangelii, a jest niepostępowy wtedy, kiedy od Ewangelii odchodzi.

Przewodniczący KEP poparł także decyzję ks. abp. Hosera o nałożeniu kary suspensy na ks. Wojciecha Lemańskiego. Jak ocenił ks. abp Gądecki, była ona odważna, podjęta po wielu próbach osiągnięcia porozumienia i cierpliwa.

Modlitwa o pokój

Oprócz spraw bioetycznych w przeddzień uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej biskupi podjęli m.in. temat dotyczący obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Jak zaznaczył ks. Józef Kloch, rzecznik KEP, tegoroczne uroczystości rocznicowe obchodzone będą w kontekście wojny na Ukrainie, ale również prześladowania chrześcijan w Iraku i w Syrii oraz konfliktu trwającego w Ziemi Świętej. Ksiądz Kloch przypomniał, że od 30 sierpnia przebywać będzie w Polsce przewodniczący Episkopatu Niemiec ks. kard. Reinhard Marx. W niedzielę w Gliwicach odprawi Mszę św. wraz z przewodniczącym Episkopatu Polski ks. abp. Stanisławem Gądeckim. 1 września ks. kard. Marx modlić się będzie na grobie ks. Jerzego Popiełuszki, odwiedzi też Muzeum Powstania Warszawskiego. Rzecznik KEP zwraca uwagę, że istnieje realna groźba III wojny światowej. – 1400 km od Warszawy prowadzone są działania wojenne i giną ludzie – zaznaczył.

Dziś pod przewodnictwem Prymasa Polski ks. abp. Wojciecha Polaka na Jasnej Górze z udziałem Episkopatu odbędą się główne obchody uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Ten dzień jednocześnie przeżywamy w Polsce jako Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie, to odpowiedź polskich biskupów na apel Ojca Świętego Franciszka o modlitwy w intencji cierpiących chrześcijan. W Polsce przebywa ks. abp Jean Sleiman, łaciński ordynariusz Bagdadu. Metropolita stolicy Iraku spotkał się wczoraj z polskimi biskupami.

Podczas wczorajszych obrad biskupi diecezjalni wysłuchali także relacji z międzynarodowej konferencji naukowej na temat ochrony dzieci i młodzieży, która w czerwcu odbyła się w Krakowie. Biskupi zdecydowali, że w Polsce niebawem zostaną utworzone cztery regionalne centra ochrony dziecka pokrzywdzonego przez przestępstwa pedofilii.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 26 sierpnia 2014

Autor: mj