Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Min. G. Puda: Polska otrzyma ponad pięć miliardów euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU

Treść

Polska otrzyma ponad pięć mld euro zaliczki z Krajowego Planu Odbudowy w ramach REPowerEU – poinformował minister funduszy i polityki regionalnej, Grzegorz Puda. Polityk dodał, że pozytywna ocena przez Komisję Europejską zmienionego KPO i nowego rozdziału REPowerEU spodziewana jest na początku przyszłego tygodnia, a jej zatwierdzenie przez Radę Unii Europejskiej 8 grudnia bieżącego roku.

Szef resortu funduszy i polityki regionalnej ocenił, że decyzja o wypłacie Polsce środków to efekt dopełnienia odpowiednich formalności i skutecznych zabiegów ministerstwa.

– Sukces REPowerEU to efekt działań rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego, wniosku, który podpisałem i ciężkiej, wielomiesięcznej pracy urzędników Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Polska otrzyma zaliczki w dwóch transzach – każda w wysokości 1 mld 200 złotych. Środki te będą przeznaczone m.in. na transformację energetyczną czy zrównoważany transport – zaznaczył min. Grzegorz Puda.

REPowerEU to plan KE polegający na uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 r. w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Zawiera działania na rzecz: oszczędności energii, dywersyfikacji dostaw, zastępowania paliw kopalnych oraz inwestycji i reform.

Polska ma otrzymać w ramach planu przeszło 2 mld 700 tys. euro w części dotacyjnej i dodatkowe 22,5 mld euro w części pożyczkowej.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj