Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Miękka oferta Lipowicz

Treść

Według prawników, obowiązek informowania o podmiotach wykonujących aborcję powinien spoczywać na NFZ (FOT. R. SOBKOWICZ)
Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by to administracja szpitala informowała pacjenta, gdzie może uzyskać świadczenie, którego nie chce wykonać dany lekarz ze względu na konflikt sumienia
O potrzebie zmian dotyczących stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy mówiła na wczorajszej konferencji prasowej rzecznik praw obywatelskich, prof. Irena Lipowicz. Zadeklarowała, że zwróci się do ministra zdrowia w sprawie zmiany przepisów. W jej ocenie, obecne regulacje nie są zadowalające i otwierają pole do konfliktu.
– Analiza dokonana w biurze RPO i skargi lekarzy wskazują na to, że w obecnym stanie prawnym może dojść do subiektywnego przekonania, że prawo polskie stwarza z jednej strony lekarzowi możliwość skorzystania z wolności sumienia, ale poprzez nałożenie na niego obowiązku wskazania podmiotu, który tego świadczenia dokona, nie wykazuje tej wolności sumienia i wyznania w sposób pełny – zaznaczyła Lipowicz. Dlatego rzecznik proponuje, by to nie lekarz, a administracja placówki medycznej miała obowiązek informować pacjenta, gdzie może uzyskać świadczenie, którego nie chce wykonać dany lekarz z uwagi na konflikt sumienia. – Lekarz będzie miał tylko obowiązek informacyjny. Może skorzystać z klauzuli sumienia, ale musi niezwłocznie zawiadomić o tym przełożonego – mówiła Lipowicz.
Problem w tym, że zasadniczo dyrektor szpitala sam najczęściej jest lekarzem. Lipowicz przyznała, że jej propozycja nie jest doskonała, ale konieczna ze względu na niepokój społeczny wywołany medialną dyskusją nad stosowaniem klauzuli sumienia. – Polska Konstytucja określa, że nikt nie może dyktować człowiekowi, jakie ma wyznanie religijne i jakie ma przekonania. Lekarz może uzewnętrznić swoje poglądy, odmawiając pewnego rodzaju świadczenia. Jeżeli korzysta z legalnej w Polsce klauzuli sumienia, nie może być z tego powodu w żaden sposób dyskryminowany czy pociągany do odpowiedzialności – podkreślała Lipowicz. – Ale pacjent ma konstytucyjne prawo dostępu do legalnych świadczeń opieki zdrowotnej – dodała.
Czego nie musi lekarz
Ostrożnie do pomysłów RPO podchodzą prawnicy. Ich zdaniem, propozycje Lipowicz niczego zasadniczo w kwestii stosowania klauzuli sumienia nie zmieniają. – Te propozycje są sformułowane zbyt ogólnie – obowiązek informowania o innym podmiocie, który wykonałby „zabieg”, jest jednak w dalszym ciągu nakierowany na lekarza. Kwestia formy przekazania tej informacji jest tu sprawą drugorzędną – mówi dr Sławomir Hypś z Katedry Prawa Karnego KUL.
Zdaniem Macieja Lisowskiego, dyrektora Fundacji Lex Nostra, jest jeszcze inna kwestia: może dojść do sytuacji, że informując przełożonych o niewykonaniu świadczenia medycznego – a tak w nomenklaturze medycznej jest określana aborcja – lekarz naraża się na utratę pracy. – Za każdym świadczeniem idą przecież konkretne pieniądze. Odmowa wykonania zabiegu może więc pociągnąć za sobą konsekwencje zawodowe. Mamy wiele placówek prywatnych w służbie zdrowia, którym zależy na pieniądzach, na wykonaniu jak największej ilości usług – twierdzi Lisowski.
Dyskusja na temat klauzuli sumienia to pochodna sprawy prof. Bogdana Chazana, dyrektora warszawskiego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny. Lekarz, powołując się na konflikt sumienia, odmówił abortowania chorego dziecka w 25. tygodniu życia. Nie odesłał pacjentki do innego szpitala, oferując jej i dziecku opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie, poinformował też o możliwości skorzystania z hospicjum.
Lipowicz odmówiła wczoraj komentowania tej sprawy, tłumacząc, że do jej biura nie dotarły jeszcze dokumenty.
Sprawa prof. Chazana została już skierowana do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Kontrolę w szpitalu rozpoczął też Urząd Miasta Warszawy, który jest jego organem założycielskim. Jak poinformował nas wczoraj Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy stołecznego ratusza, kontrola może potrwać od kilku do kilkunastu dni.
Anna Ambroziak
Nasz Dziennik, 12 czerwca 2014

Autor: mj