Międzynarodowo w klatce

NOWY SĄCZ. I Mistrzostwa Nowego Sącza w squashu

SquashSądeczanie, którzy zjawili się na sobotnim turnieju squasha, nie kryli zaskoczenia, widokiem Amerykanów i Słowaków. Zwłaszcza Amerykanie stanowili zagadkę, bo przecież ta dyscyplina sportu jest niezwykle popularna w USA.

- Dzięki takiej obsadzie zawody były bardzo ciekawe - mówi organizator turnieju Bogusław Kmak. - W Polsce squash nie jest tak popularny jak w Ameryce, ale powoli i u nas ludzie przekonują się, że to łatwa dyscyplina, choć wymagająca sporej kondycji. W Nowym Sączu uprawia ją regularnie ok. 60 osób. Na Słowacji w każdym mieście jest klub squasha. Do nas na zawody przyjechała akademicka mistrzyni Słowacji, ale panom nie dała rady. Nasze zawody, dzięki międzynarodowej obsadzie, były nie tylko ciekawe, ale prezentowały wysoki poziom.

Na dwóch profesjonalnie urządzonych kortach zjawiło się doborowe, międzynarodowe towarzystwo squashowców. Wystartowało 12 mężczyzn i dwie kobiety, dlatego musiały startować z panami. Mimo, że los skojarzył je już w pierwszej rundzie, odegrały znaczącą rolę w całym turnieju. Jana Rindośova - akademicka mistrzyni Słowacji w squashu, okazała się lepsza od Sylwii Borek, reprezentantki Bikejn Club i mistrzyni świata w racketlonie. Po zwycięstwie nad Sylwią pokonała jeszcze dwóch mężczyzn, przegrała tylko z Tomaszem Machajem i ostatecznie zdobyła brązowy medal. Natomiast Sylwia Borek pokonała trzech zawodników i okazała się najlepsza w turnieju "B", co pozwoliło jej wywalczyć 9 lokatę w mistrzostwach.

W turnieju zdecydowanie dominowało dwóch zawodników Bikejn Club: Rafał Borkowski i Tomasz Machaj, którzy w finale stoczyli zacięty pojedynek. Po czterosetowym meczu zwycięzcą został Rafał Borkowski, wygrywając 3-1 (15-9, 15-11, 10-15, 15-12). Tym samym został pierwszym mistrzem Nowego Sącza w squashu.

Wyniki końcowe: 1. Rafał Borkowski (Bikejn Club Nowy Sącz), 2. Tomasz Machaj (Bikejn Club), 3. Jana Rindośova (Stara Lubovnia Słowacja), 4. Leszek Karwala (Nowy Sącz), 5. Jaro Pawlik (Stara Lubovnia), 6. Rasto Repka (TopMeble Stara Lubovnia), 7. Jacek Smoleń (Nowy Sącz), 8. Patrick Kaiser (Arizona USA), 9. Sylwia Borek (Bikejn Club), 10. Krzysztof Olędzki (Nowy Sącz), 11. Tadeusz Turek (Nowy Sącz), 12. Maciej Palej (Nowy Sącz), 13. Rafał Szmidel (Tomaszów Mazowiecki), 14. Coley Jordan (Washington USA.

Organizatorami turnieju był Bikejn Club i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury Fizycznej. (JEC)