Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków

Treść

największa w Polsce konferencja naukowa dla studentów

W dniach 18-22 września w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Reymonta 4 odbędą się IX Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków. Jest to największa w Polsce konferencja naukowa dla studentów – w tym roku uczestniczy w niej około 190 osób z uczelni polskich i zagranicznych. Przyjeżdżają także zainteresowani tematyką doktoranci i pracownicy naukowi. Oficjalnymi językami Warsztatów są polski i angielski. Imprezę tę organizuje Koło Matematyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego dzięki pomocy finansowej sponsorów. W tym roku przedsięwzięcie to wspierają:

Polska Akademia Umiejętności
Instytut Matematyki UJ
Wydział Matematyki i Informatyki UJ
Ministerstwo Edukacji i Sportu
Rada Kół Naukowych UJ
Teatr im. Juliusza Słowackiego
CCNS Spółka Akcyjna.

Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Krakowa profesor Jacek Majchrowski, a patronat medialny – TVP3 Kraków.

Historia Warsztatów rozpoczyna się w roku 1998, kiedy z inicjatywy ówczesnej prezes Anny Stasicy Koło zorganizowało pierwsze tego typu spotkanie dla studentów. Uczestników było wówczas zaledwie 15, ale z roku na rok przybywało ich coraz więcej...

Zamiarem organizatorów jest utrzymanie wysokiego poziomu naukowego Warsztatów, ale także uczynienie z nich spotkania integrującego środowisko polskich (i nie tylko) studentów, doktorantów i miłośników matematyki. Dotychczasowe tematy to:

1998 - Geometria Algebraiczna i Analityczna
1999 - Równania Różniczkowe i Układy Dynamiczne
2000 - Teoria Osobliwości
2001 - Analiza Zespolona
2002 - Teoria Aproksymacji
2003 - Teoria Operatorów
2004 - Matematyka Stosowana
2005 - Geometria

W tym roku tematem wiodącym jest topologia. Jest to dziedzina matematyki zajmująca się badaniem własności przestrzeni (obiektów) zachowywanych przez przekształcenia takie jak rozciąganie, wyginanie. Własności te są nazywane niezmiennikami topologicznymi. Topologia ma swoje początki w wieku XIX, w wieku XX była jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin matematyki. Jest ona głęboko zakorzeniona w polską myśl matematyczną - wielki wkład w nią mieli polscy matematycy, głównie ze szkół: warszawskiej i lwowskiej. Wystarczy wspomnieć dokonania cenionych w środowisku matematycznym wybitnych profesorów: Stefana Banacha, Karola Borsuka, , Bronisława Knastera, Kazimierza Kuratowskiego, Stefana Mazurkiewicza, Stanisława Ulama, Ryszarda Engelkinga i innych.

Podczas Warsztatów referenci przybliżą poszczególne gałęzie topologii: ogólną, algebraiczną i różniczkową, a także jej zastosowanie w pokrewnych dziedzinach np. ekonometrii.

Więcej informacji na temat Warsztatów znajduje się na: http://omega.im.uj.edu.pl/warsztaty/. Strona Koła Matematyków Studentów UJ: http://omega.im.uj.edu.pl.

INFORMACJE O KOLE MATEMATYKÓW STUDENTÓW UJ

Koło Matematyków Studentów UJ im. prof. Stanisława Zaremby jest jedną z najdłużej działających na Uniwersytecie Jagiellońskim organizacji naukowych, która nie tylko zrzesza studentów matematyki, ale ma także liczne grono sympatyków poza Instytutem Matematyki. Jednym ze statutowych zadań Koła jest organizacja naukowego życia studenckiego – Koło przygotowuje imprezy o charakterze naukowym, turystycznym i towarzyskim. Największym jego przedsięwzięciem są Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków.

Koło istnieje już od ponad stu lat - powstało w roku 1893 jako Kółko Matematyczno-Fizyczne Uczniów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od początku organizowało liczne odczyty, a już w roku 1902 rozpoczęło działalność wydawniczą - początkowo wydawało skrypty, później także książki. Okres szczególnego rozkwitu Kółka nastąpił w okresie międzywojennym, kiedy liczba jego członków dochodziła do 200.

Opiekunami byli m. in.: Stanisław Zaremba i Witold Wilkosz. Koło odegrało istotną rolę w okresie okupacji hitlerowskiej - książki z Kołowej biblioteki stanowiły pomoc w tajnym nauczaniu i pracy naukowej – a po wojnie aktywnie działało aż do likwidacji w roku 1950. Dziewięć lat później zostało reaktywowane pod zmienioną nazwą Koło Matematyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdecydowano wówczas, że oprócz inicjatyw naukowych Koło będzie też organizować liczne imprezy kulturalne, towarzyskie i turystyczne. W roku 1973 nadano Kołu imię wielkiego krakowskiego matematyka profesora Stanisława Zaremby.

pku,ww6.tvp.pl,2006-09-18

Autor: ea