ME koszykarek: Polska - Węgry 60:53

Polskie koszykarki pokonały wczoraj Węgierki 60:53 w meczu grupy B rozgrywanych na Łotwie mistrzostw Europy i zapewniły sobie awans do kolejnej fazy turnieju. Nasza młoda drużyna znów pokazała charakter i waleczność, dzięki którym już zrealizowała cel minimum.
Wyjście z grupy - to było podstawowe zadanie, jakie przed swoimi podopiecznymi postawił trener Krzysztof Koziorowicz. Po poniedziałkowej wygranej z Greczynkami nasze panie mogły wczoraj nawet minimalnie przegrać, by wywalczyć awans, ale takiego scenariusza nikt nie zakładał. W pierwszej, bardzo wyrównanej kwarcie Polki toczyły bój przede wszystkim z niesamowitą Anną Vajdą, która w tym okresie imponowała skutecznością, trafiając z niemal każdej pozycji. W drugiej odsłonie, nerwowej i pełnej niedokładności z obu stron, Węgierki przełamały niemoc i po kilku dobrych akcjach powiększyły przewagę do 11 punktów. To już był fatalny wynik, "Biało-Czerwone" musiały się obudzić i zaatakować. Szczęśliwie udało się zmniejszyć stratę tylko do punktu, ale ostatnie słowo i tak należało do rywalek. Na początku trzeciej kwarty Węgierki znów uciekły na dystans 10 "oczek", ale trafienia zza linii 6,25 m Justyny Jeziornej i Agnieszki Bibrzyckiej pozwoliły Polkom odetchnąć. Po kilku chwilach i celnym rzucie Eweliny Kobryn nasze objęły prowadzenie 42:41. W tym jednak momencie podopieczne Koziorowicza złapały zadyszkę, przez kilka minut nie potrafiły celnie rzucić, a rywalki zdobyły dziewięć punktów z rzędu. Szczęśliwie Polki się nie poddały, kilka odważnych akcji, zakończonych faulami, przeprowadziła Agnieszka Skobel, pod tablicami "królowała" Kobryn, wreszcie w samej końcówce nasze panie zachowały więcej sił, lepiej wytrzymały presję i odniosły cenne, zasłużone zwycięstwo.
Być może nie był to wielki spektakl, Polki popełniały sporo błędów, miały kłopoty z atakiem pozycyjnym, długimi chwilami raziły niedokładnością i nieskutecznością, ale zasłużyły na słowa uznania za charakter, waleczność i nieustępliwość. Są w drugiej fazie mistrzostw, wszystko to, co teraz ugrają, zostanie im zapisane na plus.
Polska - Węgry 60:53
(13:16, 14:17, 15:10, 18:10).
Polska: Ewelina Kobryn 11, Justyna Jeziorna 10, Agnieszka Skobel 8, Magdalena Leciejewska 7, Agnieszka Bibrzycka 7, Agata Gajda 7, Daria Mieloszyńska 4, Paulina Pawlak 4, Joanna Walich 2, Justyna Żurowska 0.