Matura tuż, tuż
Treść
Wśród obowiązkowych przedmiotów do wyboru największą popularnością cieszy się geografia
Ponad 427 tys. uczniów rozpocznie w czwartek maturalną sesję egzaminacyjną. Potrwa ona 20 dni. W tym czasie zostaną przeprowadzone egzaminy z 26 przedmiotów. Każdy uczeń będzie musiał obowiązkowo przystąpić do pięciu sprawdzianów. Rekordziści przejdą nawet przez dziewięć egzaminów.
Od ubiegłego roku, kiedy tzw. nowa matura została przeprowadzona po raz pierwszy na ogromną skalę, egzamin ten składa się z dwóch części. Część ustna jest oceniana przez nauczycieli ze szkoły zdającego. Część pisemną oceniają specjalnie przeszkoleni egzaminatorzy zewnętrzni, pracujący w weekendy w warunkach skoszarowanych.
Zaprezentować się
Egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego (może być zdawany na poziomie podstawowym lub rozszerzonym) muszą zdać wszyscy maturzyści. W tym roku zostanie on przeprowadzony między 5 a 31 maja; szczegółowy harmonogram ustalają dyrektorzy szkół.
O ile sprawdzian z języka obcego niewiele różni się od tego, który zdawali maturzyści w ubiegłych latach, to egzamin ustny z języka polskiego przeszedł gruntowną reformę. Uczeń nie losuje już trzech pytań z literatury. Zamiast tego przez pół roku przygotowuje prezentację na wybrany przez siebie temat (np. specyfika języka bohaterów literatury science fiction). Podczas matury w ciągu 20 minut musi zaprezentować temat przed trzyosobową komisją, a potem odpowiedzieć na pytania egzaminatorów. Za tę część egzaminu może zdobyć 20 punktów. Nie mają one jednak wpływu na dalszą karierę edukacyjną maturzysty.
Sześć egzaminów pisemnych
Inaczej rzecz się ma z egzaminami pisemnymi. Wiele uczelni zrezygnowało już z egzaminowania kandydatów, przyjmując ich na podstawie wyników tej właśnie części matury.
W tym roku matura pisemna rozpoczyna się 4 maja (czwartek) egzaminem z języka polskiego, do którego przystępują wszyscy maturzyści, a kończy 31 maja (środa) sprawdzianem z kultury Hiszpanii (tylko dla uczniów z hiszpańskich klas dwujęzycznych).
Każdy uczeń musi obowiązkowo przystąpić do egzaminu z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i wybranego przez siebie przedmiotu. Do wyboru maturzyści mają 9 języków obcych i 10 przedmiotów. Każdy obowiązkowy egzamin pisemny można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tym roku szkolnym uczniowie wybierali poziom egzaminu już we wrześniu, składając deklarację o przystąpieniu do matury.
Zdecydowanie najbardziej popularnym językiem obcym wśród maturzystów jest angielski (będzie go zdawać ponad 75 proc. uczniów). Na drugim miejscu jest niemiecki (blisko 18 proc.), a na trzecim rosyjski (ponad 6 proc. zdających). Najmniej osób - tylko osiem w całym kraju - zdecydowało się na zdawanie języka portugalskiego.
Wśród obowiązkowych przedmiotów do wyboru największą popularnością cieszy się geografia. To niespodzianka. Jeszcze w ubiegłym roku szkolnym matematyka była najpopularniejszym przedmiotem maturalnym; egzamin zdawał co trzeci uczeń. Teraz na "matmę" zdecydowało się niewiele ponad 21 proc. maturzystów. Królowę nauk wyprzedziła nie tylko geografia (wybrało ją ponad 33 proc. uczniów), ale także biologia (27 proc.) i wiedza o społeczeństwie (ponad 22 proc.).
- Uczniowie przestraszyli się zapewne wyników swoich starszych kolegów - stwierdził w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Mieczysław Grabianowski, rzecznik resortu edukacji. - W tamtym roku matematyka była najchętniej wybieranym przedmiotem maturalnym, ale uczniowie, którzy ją zdawali, wypadli najgorzej ze wszystkich.
Za to ci, którzy wybrali geografię wypadli znakomicie. Test bowiem nie był trudny i sprawdzał przede wszystkim umiejętność korzystania ze źródeł. Egzamin z geografii zdało w ub.r. ponad 92 proc. przystępujących do testu. Matematykę zaliczyło natomiast 88 proc. zdających.
Aby zdać egzamin pisemny, wystarczy zdobyć z części podstawowej 30 proc. możliwych do uzyskania punktów.
Oprócz przedmiotów obowiązkowych każdy maturzysta może przystąpić do jednego, dwóch lub trzech egzaminów z przedmiotów dodatkowych. Do wyboru mają 14 przedmiotów (te same, które zdaje się jako obowiązkowe oraz m.in. język grecki, łaciński i język grupy etnicznej) oraz 9 języków obcych nowożytnych (maturzysta, który wybierze ten przedmiot jako dodatkowy, będzie musiał zdać go również ustnie). Wszystkie egzaminy dodatkowe muszą być zdawane na poziomie rozszerzonym. Nie mają one wpływu na zdanie matury, lecz uzyskany wynik odnotowywany jest na świadectwie dojrzałości. Często też przedmioty dodatkowe są brane pod uwagę przez uczelnie podczas rekrutacji.
Po raz ostatni
Tak obszerna lista przedmiotów maturalnych obowiązuje w tym roku po raz ostatni. Przyszłoroczni maturzyści nie będą już mogli zdawać egzaminu z języka szwedzkiego, portugalskiego i słowackiego. Z listy przedmiotów obowiązkowych wykreślone zostaną również: historia muzyki, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie i wiedza o tańcu. Za dwa lata ten sam los spotka język grecki i kulturę antyczną, w zamian za to wśród dodatkowych przedmiotów maturalnych pojawi się filozofia.
Z kalkulatorem, ale bez maskotki
Ubiegłoroczni maturzyści narzekali nie tylko na trudny egzamin z matematyki, ale także na przepis, który zabronił im wnoszenia na salę egzaminacyjną maskotek. Przepis obowiązuje nadal. Pod żadnym pozorem nie będzie można również wnieść na salę telefonu komórkowego ani innego sprzętu telekomunikacyjnego. Na szczęście nie zabroniono jeszcze noszenia podczas egzaminu czerwonej bielizny.
Z dozwolonych przedmiotów maturalnych warto wymienić również długopis lub pióro z czarnym tuszem, kalkulator prosty (czyli taki, który nie rysuje wykresów, nie rozwiązuje równań i nie oblicza parametrów danych statystycznych) na egzaminie z matematyki, chemii, fizyki, geografii i informatyki, słownik ortograficzny i słownik poprawnej polszczyzny na języku polskim, lupę na geografii i tablice wzorów na fizyce i matematyce.
Wyniki dopiero w lipcu
W tym roku wyniki egzaminów pisemnych wraz ze świadectwami dojrzałości maturzyści otrzymają dopiero 11 lipca. Wówczas rozpocznie się rekrutacja do szkół wyższych. Polskie uczelnie, po początkowych protestach, już zaakceptowały tę datę i maturzyści nie powinni mieć problemów z rekrutacją.
W wielu uczelniach zagranicznych rekrutacja rozpoczyna się jednak przed 11 lipca. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie ma zamiaru przyspieszyć wydawania świadectw osobom, które zdecydowały się na studia na obczyźnie, ale obiecuje podjąć negocjacje z każdą zagraniczną uczelnią w sprawie przesunięcia terminu rekrutacji dla kandydatów z Polski. Jeśli negocjacje okażą się niemożliwe, CKE prześle wyniki kandydata bezpośrednio na uczelnię. O problemach z zagranicznymi szkołami uczeń musi jednak poinformować pisemnie dyrektora swojej okręgowej komisji egzaminacyjnej.
ANNA KOLET-ICIEK
MAJ 2006
Najpopularniejsze przedmioty maturalne
geografia - 33,77 proc. maturzystów
biologia - 27,08 proc.
wiedza o społeczeństwie - 22,10 proc.
matematyka - 21,17 proc.
historia - 16,71 proc.
Najchętniej wybierane języki obce nowożytne
język angielski - 75,09 proc.
język niemiecki - 17,85 proc.
język rosyjski - 6,28 proc.
język francuski - 1,22 proc.
Najmniej popularne przedmioty maturalne
język portugalski - 8 osób
język grecki i kultura antyczna - 9 osób
język szwedzki - 15 osób
język słowacki - 16 osób
wiedza o tańcu - 86 osób
język łaciński i kultura antyczna - 228 osób (ANKO)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-05-02
Autor: mj