Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Małopolska Karolowi Szymanowskiemu

Treść

Kilkadziesiąt koncertów, w tym spektakl będący światową prapremierą nieznanej operetki Loteria na mężów, wydania nut w ramach serii "Dzieła wszystkie", publikacje kilku książek, a także sympozja naukowe - tak będzie wyglądał Rok Karola Szymanowskiego w Małopolsce. W tym roku przypadają dwie rocznice związane z kompozytorem - 125. urodzin i 70. śmierci.



Największą atrakcją obchodów Roku Szymanowskiego będzie zapewne światowa prapremiera nieznanej operetki Szymanowskiego Loteria na mężów, 3-aktowego dzieła napisanego przez 27-letniego kompozytora do libretta Juliana Krzewińskiego. Spektakl przygotowany przez Operę Krakowską, w reżyserii Józefa Opalskiego, zostanie wystawiony w listopadzie w ramach III Festiwalu Muzyki Polskiej.

- Pokażemy operetkę, o której Szymanowski chciał zapomnieć, bo nigdy nie pisał o niej w żadnym liście. Utwór nigdy też nie był wykonywany, a sam kompozytor nie umieszczał go w spisach swojej twórczości. Mimo to nie sprzeniewierzamy się woli Szymanowskiego. Kompozytor lubił się śmiać, marzył o napisaniu opery komicznej i na pewno nie będzie nam złorzeczył - mówi prof. Teresa Chylińska, muzykolog, autorka wielu książek o Szymanowskim.

Mimo że fragmenty mówione libretta zaginęły, zachował się autograf wyciągu fortepianowego i odpis partytury. Na potrzeby sceniczne operetka została zrekonstruowana przez Józefa Opalskiego i Wojciecha Graniczewskiego.

Obchody Roku Szymanowskiego w Małopolsce rozpoczęła krakowska Akademia Muzyczna. Od wczoraj studenci z klasy prof. Andrzeja Pikula prezentują przez cztery kolejne wieczory wszystkie dzieła fortepianowe tego kompozytora. - Najwięcej przedsięwzięć zaplanowaliśmy jednak na październik, kiedy przypada 125. rocznica urodzin kompozytora. Zarówno w "Atmie" w Zakopanem, jak i w naszej uczelni będzie wówczas trwać wielodniowa sesja naukowa, której towarzyszyć będą koncerty - podkreśla Teresa Malecka, prorektor uczelni.

29 marca, w dzień śmierci Szymanowskiego, Filharmonia Krakowska, nosząca imię kompozytora, zapowiada na Skałce uroczyste obchody. W samo południe zostanie odprawiona msza święta, zaś po niej, przy grobie twórcy zabrzmi muzyka kameralna i chóralna w wykonaniu artystów Filharmonii. Odtworzone zostaną także nagrania dwóch mazurków w wykonaniu kompozytora. Podobnie jak 70 lat temu na pogrzebie zagra też kapela góralska.

30 i 31 marca w sali Filharmonii zostanie zaprezentowane Stabat Mater Szymanowskiego. Muzyków poprowadzi Marek Pijarowski. Z utworami patrona Filharmonia Krakowska wystąpi także 31 sierpnia, na finałowym koncercie Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie".

Na inaugurację przyszłego sezonu Filharmonii - 14 i 15 września - zostało zaplanowane wykonanie IV Symfonii koncertującej Szymanowskiego pod dyrekcją Jana Krenza. Natomiast w październiku na filharmonicznej estradzie Jerzy Maksymiuk poprowadzi wykonanie I koncertu skrzypcowego oraz III Symfonii "Pieśń o nocy" Szymanowskiego. W partii solowej wystąpi doskonała skrzypaczka Akiko Suwanai, znana z II Festiwalu Muzyki Polskiej.

Capella Cracoviensis także zaplanowała w ramach tegorocznego Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie" utwory Szymanowskiego, Stanisław Gałoński planuje na festiwalu wykonanie m.in. Pieśni kurpiowskich na chór.

Ponad 50 koncertów, a także wydanie książek m.in. Krystyny Dabrowskiej "Karol z Atmy" czy książki dla dzieci o Karolu Szymanowskim zapowiada Maciej Pinkwart, kustosz Muzeum Karola Szymanowskiego "Atma" w Zakopanem - oddziału krakowskiego Muzeum Narodowego. W dzień śmierci kompozytora w Zakopanem odbędzie się koncert w wykonaniu pianisty Jerzego Godziszewskiego, który zaprezentuje m.in. preludia i mazurki. - W trakcie tego wieczoru "Atma" otrzyma dwa portrety Karola Szymanowskiego autorstwa Witkacego, podarowane przez rodzinę kompozytora - mówi Maciej Pinkwart. W lipcu w zakopiańskim muzeum zaplanowane zostały Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, zaś w dniach 4-7 października będą trwały Jesienne Spotkania Muzyczne, poświęcone temu kompozytorowi.

Oprócz koncertów muzyki Szymanowskiego, które odbędą się w ramach III Festiwalu Muzyki Polskiej, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowuje w tym roku wydanie m.in.: partytury Loterii na mężów, faksymilowe II części II Symfonii; opracowania Pieśni kurpiowskich autorstwa Romana Padlewskiego na skrzypce i fortepian, a także wznowienie wydań utworów fortepianowych, kameralnych oraz pieśni. Ponadto PWM zapowiada zakończenie prac przygotowawczych do wydania ostatnich tomów w serii Dzieła wszystkie (I i II Symfonia oraz Hagith).

- Brakuje nam tylko trzech tomów do ukończenia serii. Złożyliśmy wniosek na dotację z ministerstwa, czekamy na odpowiedź - mówi Andrzej Kosowski, redaktor naczelny PWM.

PWM chce także wznowić - uaktualniony i rozszerzony - I tom Korespondencji w opracowaniu Teresy Chylińskiej. A w nim fragmenty usunięte przez cenzurę PRL-u oraz dodatek zawierający oryginały 37 listów Szymanowskiego pisanych w obcych językach.

To ostatni rok, w którym muzyka Karola Szymanowskiego jest chroniona prawami autorskimi (poza utworami łączonymi, gdzie ochrona liczona jest do 70 lat po śmierci ostatniego twórcy). Zapewne przyczyni się to do większej obecności dzieł Karola Szymanowskiego na naszych estradach.
(AMS), "Dziennik Polski" 2007-03-20

Autor: ea