Ludzie Estrady - Leszek Długosz
Treść
Gościem Niny Repetowskiej w cyklu "Ludzie Estrady - Rozmowy Śpiewane" będzie Leszek Długosz
W jesiennym, z lekka śliwkowym nastroju spotkamy się z Leszkiem Długoszem, posłuchamy Jego pięknych piosenek, porozmawiamy o rzeczach ważnych, ale i zabawnych. Znajdziemy, mam nadzieję, czas na zadumę, wspomnienia i wzruszenie a także na śmiech.
Leszek Długosz - poeta, kompozytor, pieśniarz - ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, po czym studiował w PWST (również w Krakowie) na Wydziale Aktorskim. Działalność artystyczną rozpoczął jako autor i wykonawca w Teatrzyku Piosenki UJ. W 1965 roku związał się ściśle z krakowskim kabaretem literackim "Piwnica pod Baranami" i przez kilkanaście lat, jako autor, kompozytor, wykonawca (głównie jako piosenkarz) stanowił jedną z bardziej znaczących i twórczych osobowości tego zespołu.
Od 1978 r., jak sam to określa, rozpoczyna działalność artystyczną "bardziej na własną rękę". Występuje na terenie kraju (na ogół jest to forma recitalu lub spotkania autorskiego), publikuje swoje utwory w prasie (wiersze, proza, piosenki). Jest autorem kilkunastu tomików wierszy, szeregu programów (m.in. cykl edukacyjny "Literatura według Leszka Długosza"), recitali, a także słuchowisk poetyckich emitowanych w radio i telewizji oraz płyt długogrających, kompaktów, kaset magnetofonowych.
Dość szczególną specjalnością Długosza jest piosenka francuska. Przebywał we Francji jako stypendysta tamtejszego rządu. W Polsce jedną ze swych płyt nagrał we francuskiej wersji językowej. Komponuje i śpiewa nadal pięknie. Pamiętamy jego piosenki autorskie: "Zamierzam być u ciebie", "Także i ty", "Już nas tak ta miłość nie obchodzi", "Na dworcach wszystkich miast", "Dzień w kolorze śliwkowym"... i niezapomnianą "Jaka szkoda" (do wiersza Stanisława Balińskiego). Występował w większości krajów europejskich, w Stanach Zjednoczonych. Także na Syberii. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Krakowa za osiągnięcia w dziedzinie piosenki poetyckiej. Pytany o zainteresowania, tzw. hobby, odpowiada (i podtrzymuje tak do dziś): " - i s t n i e - n i e - możliwości, granice."
Zapraszamy zatem 25 września 2006 o godz. 19.00 do Klubu Garnizonowego (ul. Zyblikiewicza 1) na "śpiewane rozmowy" z kolejnym Gościem naszego cyklu "Ludzie estrady", aby razem pięknie poistnieć "w barwie mijających chwil..." i słuchając pieśni Leszka Długosza odkryć siebie.
Ewa Torbus
Śródmiejski Ośrodek Kultury
Bilety do nabycia w Śródmiejskim Ośrodku Kultury (ul. Mikołajska 2) oraz w PIM (ul. św. Jana 2)
ptr, ww6.tvp.pl 2006-09-25
Autor: ea