Lotnisko w Balicach będzie rozbudowane
Treść
Port lotniczy w Balicach będzie rozbudowany - poinformował w niedzielę w Krakowie premier Jarosław Kaczyński. Agencja Mienia Wojskowego przekaże za darmo 33 hektary ziemi pod przyszłe cywilne inwestycje.
Premier zapowiedział, że w porozumieniu z ministrem obrony narodowej znalazł już formułę na nieodpłatne przekazanie zarządowi portu około 17 hektarów terenu lotniska znajdujących się we własności Agencji Mienia Wojskowego. Skomplikowane sprawy własnościowe na tym terenie są obecnie największą przeszkodą spowalniającą rozwój Balic. – To już można powiedzieć jest sprawa załatwiona – zapowiedział premier.
Prezes MPL Kraków-Balice Kamil Kamiński poinformował, że plany rozwoju podkrakowskiego lotniska do roku 2015 zakładają inwestycje na poziomie 150 - 200 mln euro, nawet do 50 proc. współfinansowane w ramach unijnego Sektorowego Programu Rozwojowego Infrastruktura i Środowisko. To jedyne polskie lotnisko mające połączenie kolejowe z centrum miasta. Terminal jest jednak za ciasny. Linie lotnicze nie mają gdzie otwierać swoich biur. Pasażerowie muszą maszerować kikaset metrów z termianalu na przystanek kolejki. Prognoza na ten rok mówi o osiągnięciu progu 2 mln pasażerów.
Lotnisko ma 49 regularnych połączeń
Premier wskazał Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jako przykład na znakomite wykorzystanie koniunktury na tanie przewozy lotnicze.
– Tanie linie lotnicze doprowadziły do tego, że Kraków jest dziś na europejskiej mapie ważnych miast turystycznych na bardzo wysokiej pozycji. Tą pozycję uzyskał w krótkim czasie – ocenił Kaczyński.
Z Balic lata 6 tanich linii lotniczych. W tegorocznym letnim rozkładzie lotnisko ma 49 regularnych połączeń do 39 miast w Europie, a także Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Od marca Kraków jako piąte miasto w Europie, a pierwsze w tej części ma uzyskać tanie połączenie z Moskwą.
(PAP/ Kronika), ww6.tvp.pl, 2006-09-04
Autor: ea