Lipnica Murowana, czyli Polska w pigułce
Treść
Wstępną wersję kopii zaginionego aktu lokacyjnego Lipnicy Murowanej z 12 marca 1326 r. przedstawiono wczoraj uczestnikom sympozjum naukowego - "Lipnica Murowana - gród króla Władysława Łokietka. Dziedzictwo i przyszłość".
Ostateczna wersja dokumentu ma być gotowa w styczniu. Nad kopią pracuje archiwista dr Przemysław Stanko oraz artysta plastyk Lech Dziewulski.
Lipnickie sympozjum, które swym patronatem objęła redakcja "Dziennika Polskiego", było częścią realizacji IV edycji projektu "Wielkie i małe królestwa" - autorstwa Inicjatywy Małopolskiej im. Króla Władysława Łokietka. - Idea tego projektu polega na organizowaniu konferencji i innych wydarzeń towarzyszących w miejscowościach, które odgrywały kiedyś znaczącą rolę, ale wskutek zawirowań historii utraciły swoją dawną rangę - wyjaśnia koordynująca projekt Lucyna Marszałek.
- Dzieje Lipnicy Murowanej oddają jak w zwierciadle dużą część historii naszego kraju - mówi prof. Tomasz Gąsowski, wiceprezydent Inicjatywy Małopolskiej, i dodaje, że analizując historię tej miejscowości, łatwo zauważyć, że jest ona czymś w rodzaju "Polski w pigułce". - Czasy jej największego rozwoju i świetności przypadają na okres od XIV do XVI wieku. Od wieku XVII, wskutek rozmaitych wydarzeń historycznych, zaczyna się stopniowy zmierzch jej świetności.
Spotkanie przypomniało o czasach minionego blasku. W jedenastu referatach omówiono nie tylko najstarsze dzieje tej osady, jej zabytki i związki z królem Władysławem Łokietkiem, ale także fenomen ziemi lipnickiej - ojczyzny świętych i wybitnych postaci (m.in. św. Szymona i św. Urszuli Ledóchowskiej).
(PB)
"Dziennik Polski" 2007-10-19
Autor: wa